– Edukacja pozaformalna jest istotnym elementem kształcenia młodych osób, zdobywania i rozwoju ich kompetencji, uczenia się o świecie - mówi Mariusz Banach, wiceprezydent Lublina. - Edukacja pozaformalna zaczyna być dla nas zestawem oczywistych działań. Połączenie edukacji formalnej i nieformalnej staje się dla nas jednym z trudniejszych zadań. Jednym z istotniejszych pytań, na które chcemy sobie odpowiedzieć jest również pytanie dotyczące tego w jaki sposób powinniśmy zmieniać edukację formalną, tzn. czego ten młody człowiek powinien nauczyć się w szkole, a czego poza nią.
Kongres ma na celu podjęcie międzysektorowej debaty nad zakresem, formami oraz funkcjami edukacji pozaformalnej w Polsce i na świecie oraz stworzenie platformy współpracy między jej podmiotami w wymiarze międzynarodowym i lokalnym.
- To organizacje społeczne w swojej codziennej pracy głównie zajmują się edukacją pozaformalną - mówi Aleksandra Kulik, prezeska Fundacji Sempre a Frente. - Mamy tutaj przestrzeń żeby spotkać teoretyków z praktykami. Poza panelami dyskusyjnymi, bardzo ciekawymi wykładami będą też warsztaty, które zaprezentują dobre praktyki z Lublina, z Polski, ale też z całej Europy, dotyczące tego właśnie jak pracować edukacją pozaformalną z różnymi grupami odbiorców.
Pierwszy Międzynarodowy Kongres Edukacji Pozaformalnej w Lublinie potrwa do środy na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS. Część wydarzeń będzie transmitowana on-line. Szczegóły znajdziecie na str edukacja-pozaformalna.umcs.pl.