– Głównym celem projektu jest poprawa warunków bytowych drzew już istniejących wraz z nowymi nasadzeniami, na czym bardzo zależy mieszkańcom Śródmieścia. Z kolei kompozycje z odpowiednio dobranych odmian róż okrywowych to dekoracyjne i sprawdzone rozwiązanie w przestrzeni, które z powodzeniem stosujemy w wielu miejscach m.in. w ubiegłym roku na ul. Chopina, Wodopojnej i placu Zamkowym – mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.
Docelowo w ramach prac, wzdłuż ul. Lubartowskiej ma się pojawić 29 jesionów pensylwańskich i 1621 róż okrywowych Short Track, o łącznej powierzchni 897 m2.
– Drzewa i krzewy będą sadzone po obu stronach ul. Lubartowskiej, na odcinku od ul. Ciasnej do ul. Unickiej. W ramach zadania nie są planowane zmiany organizacji ruchu, również w zakresie istniejących miejsc parkingowych – mówi Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego ratusza.
Prace na tym terenie mają zakończyć się do końca marca.
Bardziej zielono na Starym Mieście
Więcej zieleni pojawi się także na Starym Mieście. Na ul. Kowalskiej 17, 3 oraz ul. Olejnej 5 pojawią się betonowe donice z pnączami trzmieliny i winobluszczu, które zostaną ustawione tuż przy budynkach. Pierwsze prace w tym kierunku rozpoczęły się już jesienią i objęły wtedy m.in. Zaułek Hartwigów, a ze względu na ówczesne złe warunki atmosferyczne, zostaną dokończone na wiosnę. Rewitalizacji poddana została także ul. Furmańska, gdzie trafiły nowe nasadzenia (dzięki środkom z BO oraz rezerwy celowej rady dzielnicy).
– W tym roku obecną kompozycję wzbogacą także sadzonki winobluszczu. Ubiegłoroczne nasadzenia obejmują także róże posadzone na placu Zamkowym po stronie Muzeum Narodowego oraz dokończenie ul. Wodopojnej – dodaje Głazik.
W 2023 r. w planach jest zielona aranżacja z drugiej części placu Zamkowego oraz na placu Po Farze. W pełni poznamy także efekt prac zieleniarskich na skwerach bł. ks. A. Zawistowskiego i Pod Akacją.
Polecany artykuł: