Będzie telemedyczna diagnostyka ofiar wojennych. Uniwersytety Medyczne z Lublina i Lwowa podpisały umowę

i

Autor: zdjęcie nadesłane, prof. Robert Rejdak

medycyna

Będzie telemedyczna diagnostyka ofiar wojennych. Uniwersytety Medyczne z Lublina i Lwowa podpisały umowę

2023-04-14 10:02

Będą diagnozować ofiary wojenne na odległość. Lubelska Unia Cyfrowa rozszerza swoją działalność. Dołączył do niej właśnie Uniwersytet Medyczny we Lwowie. Razem z lubelską uczelnią medyczną będą realizowali wspólny grant.

- Chcemy wspierać naszych przyjaciół z Ukrainy - mówi prof. Robert Rejdak, szef Kliniki Okulistyki Ogólnej SPSK1 w Lublinie, przewodniczący Lubelskiej Unii Cyfrowej. - Ta umowa i to przystąpienie Uniwersytetu Medycznego we Lwowie do Lubelskiej Unii Cyfrowej na pewno oznacza wspólny rozwój w dziedzinie cyfryzacji medycyny. Wiemy, że rozwiązania cyfrowe, czyli taka wstępna diagnostyka na odległość wspierana sztuczną inteligencją pozwala na bardzo szybkie i precyzyjne badania przesiewowe.

Obie uczelnie w środę podpisały porozumienie. Teraz wspólnie będą realizowały grant w dziedzinie telediagnostyki ofiar wojny, szczególnie w obrębie narządu wzroku, twarzoczaszki.

- My tutaj w Lublinie mamy zespół specjalistów z dziedziny okulistyki, chirurgii plastycznej, również chirurgii szczękowej. W tym zespole chcemy pracować w oparciu o techniki telemedyczne i wspierać naszych kolegów ze Lwowa. Oni będą wyposażeni w najnowsze kamery - dodaje prof. Rejdak. - Będą wykonywać zdjęcia urazów ofiar. Szczególnie tutaj mam na myśli stan narządu wzroku, aparatu ochronnego oka, gałki ocznej, ale też dna oka, czyli stanu siatkówki i wysyłać te zdjęcia do nas. My będziemy konsultować te przypadki, wskazując, czy pacjent powinien być leczony na miejscu, w Ukrainie, czy powinien być przewieziony do nas, tutaj do Lublina, gdzie będą wykonane specjalistyczne operacje.

Lubelska Unia Cyfrowa powstała w październiku 2021 roku. Wtedy przystąpiło do niej pięć lubelskich uczelni. Współpracują ze sobą m.in. na rzecz rozwoju umiejętności cyfrowych, tworzenia infrastruktur cyfrowych oraz transformacji cyfrowej regionu, także w zakresie opracowywania innowacyjnych rozwiązań np. w obszarze medycyny.