Będą walczyć z wykluczeniem cyfrowym seniorów. Zakończył się gigantyczny projekt UMCS

i

Autor: Mateusz Kasiak

E-zdrowie

Będą walczyć z wykluczeniem cyfrowym seniorów. Zakończył się gigantyczny projekt UMCS

2023-11-21 15:39

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zakończyli największy projekt w dziedzinie badań społecznych. Pracowali nad aplikacjami zdrowotnymi. Pomagali im w tym uczeni z Belgii, Włoch i USA. W planach jest teraz m.in. utworzenie centrum zdrowia. To szansa dla dla osób z cyfrowego marginesu.

Mowa o REINITIALISE. Prace trwały trzy lata i koncentrowały się na nowym zdrowiu.

Udało nam się przygotować ważne raporty dotyczące kompetencji cyfrowych seniorów w komunikacji zdrowotnej oraz przygotować projekty aplikacji i szkoleń w związku z potrzebą pozyskiwania przez nich informacji o zdrowiu za pomocą narzędzi elektronicznych – mówi nam prof. Iwona Hofman, dyrektorka Instytutu Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach UMCS.

Międzynarodowy i interdyscyplinarny zespół analizował i oceniał e-technologie. Potem oswajał z nimi osoby wykluczone cyfrowo.

W planach badaczy jest teraz przygotowanie aplikacji medycznych i szkoleń dla seniorów oraz utworzenie nowego centrum badawczego.

Musimy być jednak cały czas ostrożni na wiele kwestii, zwłaszcza na komercjalizacje naszych propozycji w kontekście także różnych politycznych rozwiązań w poszczególnych państwach – zauważa prof. Bart Vanrumste z KU Leuven.

Chodzi z jednej strony o nieustanne szkolenia nauczycieli akademickich z zakresu e-zdrowia, ale i wykorzystanie sztucznej inteligencji do pomocy osobom z cyfrowego marginesu – tłumaczy prof. Benedetta Giovanola z Uniwersytetu w Maceracie.

Zanalizować, opracować, wdrożyć

Badacze chcą wprowadzić na rynek nowe produkty i usługi z zakresu e-zdrowia, ale i opracować propozycje start-upowe. Same aplikacje miałyby w przystępny sposób gromadzić np. informacje o lekach czy wyniki badań.

Ważne jest np. oddzielenie tekstów reklamowych od wiedzy naukowej – słyszymy.

Pomóc w opracowaniu miałoby powołanie międzynarodowego centrum badawczego oraz wdrożeniowego przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej.

A chodzi konkretnie o Centrum Komunikacji Zdrowotnej.

Powinno mieć charakter ośrodka interdyscyplinarnego – twierdzi prof. Hofman. – Zainteresowanie takimi rozwiązaniami wyrażają zarówno lekarze, jak i osoby, które sprawują opiekę nad osobami starszymi, np. psycholodzy czy pedagodzy – dodaje ekspertka UMCS.

Badacze liczą zarówno na współpracę z ośrodkami publicznymi, jak i środowiskiem biznesowym i komercyjnym. – Chcemy pracować z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie, liczymy na pomoc rzecznika praw pacjenta czy komitetu zdrowia publicznego PAN – słyszymy.

Te problemy są ważne nie tylko ze względu na sytuację popandemiczną i jej skutki, ale i sytuację demograficzną, z którą trzeba sobie poradzić – zauważa Hofman.

Wartość zakończonego projektu opiewała na prawie milion euro. Projekt finansowany był z programu Horyzont 2020. Przebiegał wieloetapowo. Lubelska uczelnia współpracowała głównie z KU Leuven w Belgii, Uniwersytetem w Maceracie i Eurocentro Srl we Włoszech.

Od sztucznej inteligencji po naukę resyscytacji, czyli Piknik Naukowy w Lublinie

W konsorcjum naukowym znalazły się też placówki brytyjskie, irlandzkie i amerykańskie.

Projekt trwał od 2021 roku.

W woj. lubelskim pracuje najwięcej rolników! W których miastach najwięcej osób zajmuje się ziemią?