- Naszym i nowym mieszkańcom oddajemy piękną, funkcjonalną i bardzo przydatną im przestrzeń - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Przeznaczamy tę przestrzeń dla działalności organizacji pozarządowych, których pracę będzie koordynować Homo Faber, ale tych organizacji jest więcej. Natomiast dla nas jest to powód dla szczególnej satysfakcji, bo w przestrzeni miasta tworzymy kolejną przyjazną przestrzeń dla nowych mieszkańców naszego miasta.
Podstawą działania "Baobabu" jest doświadczenie w obszarze włączania, aktywizowania i integracji społecznej migrantów, uchodźców i Polaków, które przez kilkanaście lat swojej pracy zdobyło Stowarzyszenie Homo Faber.
- Otwieramy "Baobab" dla szerokiej publiczności, dla wszystkich mieszkańców i mieszkanek miasta, ale też dlatego, że droga do tego miejsca trwała przez kilka lat. Ostatni rok bardzo dokładnie nam pokazał jak ważne jest to, żebyśmy mieli taką przestrzeń w Lublinie już na zawsze, myśląc też o tych procesach migracyjnych, które trwają i które jeszcze nas czekają - mówi Anna Dąbrowska, prezeska Stowarzyszenia Homo Faber. - W tej przestrzeni pracują ludzie, którzy od 24 lutego bezustannie pomagają uchodźcom i uchodźczyniom z objętej wojną Ukrainy, uciekających do Polski, do Lublina i tutaj znajdują tych przyjaznych ludzi, przyjazną przestrzeń do tego, żeby zapewnić im te podstawowe potrzeby, ale później włączać ich w nasze miasto.
W "Baobabie" będzie można uzyskać pomoc informacyjną, prawną, psychologiczną, child protection, interwencji kryzysowej, czy tłumaczeń. "Baobab" mieści się przy ul. Krakowskie Przedmieście 39b.