„Antoni Patek – patriota i zegarmistrz”. Historia znanego na świecie przedsiębiorcy z Lubelszczyzny trafi do kin

i

Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

KULTURA

„Antoni Patek – patriota i zegarmistrz”. Historia znanego na świecie przedsiębiorcy z Lubelszczyzny trafi do kin

2024-06-27 14:23

Trwają prace nad produkcją filmu o Antonim Patku – współtwórcy jednej z najsłynniejszych marek produkujących zegarki Patek-Philippe, której produktami zachwyciła się m.in. sama królowa Wiktoria. - Zdjęcia do filmu realizowane były w Szwajcarii, Francji, Niemczech, Czechach i Polsce, między innymi w Zespole Pałacowo-Parkowym w Pławniowicach, w Piaskach Szlacheckich czy w Tarnogórze koło Krasnegostawu – czytamy na stronie internetowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

- „Antoni Patek – patriota i zegarmistrz” to projekt, który przybliża postać zapomnianą przez wiele lat, pokazując jej wpływ na historię i kulturę Polski oraz wkład w rozwój światowego zegarmistrzostwa. Film stanowi ważny element wypełniający lukę w polskiej filmografii historycznej, ukazując życie człowieka, którego czyny miały ogromne znaczenie dla wielu pokoleń – informuje PISF.

Tak wyglądał kiedyś Skolim. Mamy stare zdjęcia „króla latino”

Zegarmistrz z Lubelszczyzny

Antoni Patek urodził się w 1812 roku w Piaskach Szlacheckich (powiat krasnostawski). Jako nastolatek wziął udział w powstaniu listopadowym. Według informacji urzędu marszałkowskiego w Lublinie w 1831 roku został odznaczonym Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari.

- Po powstaniu Patek wyemigrował do Francji, a stamtąd do Genewy w Szwajcarii. Tam założył firmę, zajmującą się oprawianiem mechanizmów zegarków w ozdobne koperty. Z czasem wraz z Franciszkiem Czapkiem założył manufakturę zegarków. Gdy umowa z Czapkiem wygasła, Patek wszedł w spółkę z Adrienem Philippem, francuskim zegarmistrzem, tworząc znaną pod tą nazwą po dziś dzień markę Patek-Philippe, która szybko stała się jedną z najbardziej prestiżowych i luksusowych na świecie – czytamy na stronie urzędu.

ZOBACZ TAKŻE: Park Ludowy w wakacyjnej odsłonie

W 2021 roku w Piaskach Szlacheckich odsłonięto tablicę upamiętniającą Antoniego Patka. W uroczystości udział wziął m.in. wiceambasador Konfederacji Szwajcarskiej Matthias Dettling. - Ambasador Dettling podkreślił w swoim wystąpieniu trzy wartości, którymi Antoni Patek kierował się w swojej pracy: perfekcjonizm – każdy zegarek jest najwyższej jakości, innowacyjność – firma posiada dzisiaj prawa do około 70 patentów, i tradycja – informował w 2021 urząd marszałkowski.

Reżyserem i scenarzystą filmu jest Krzysztof Paluszyński. Znany jest z takich produkcji jak „Antoni Szulczyński. Malarz od urodzenia” i „Henryk Opieński. Historia życia i miłości” oraz nagrodzonego w Atenach filmu „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat”.

- W filmie „Antoni Patek – patriota i zegarmistrz” w główną rolę wciela się dwóch aktorów: Hubert Czaban jako młody Patek i Andrzej Hamera jako dojrzały bohater. Postać żony Patka, Marii, grają Weronika Wankowska i Katarzyna Nowak-Reszka. W produkcji bierze udział również kilkunastu innych aktorów oraz kilkudziesięciu epizodystów i rekonstruktorów – informuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Według medialnych doniesień premierę filmu zaplanowano jeszcze w tym roku.

Quiz. To wakacyjne hity sprzed lat. Rozpoznasz piosenkę po fragmencie?

Pytanie 1 z 12
"Biorą namiar na plażę ci tekstylni nudziarze, chcą opalać sztruks". Chodzi o...