Akademickie laury dziennikarskie rozdane. Radiowcy z tytułami za 2023 rok

i

Autor: Mateusz Kasiak dr red. Małgorzata Żurakowska odbiera nagrodę Aklaud 2023

AKLAUD 2023

Akademickie laury dziennikarskie rozdane. Radiowcy z tytułami za 2023 rok

2023-11-23 16:13

Red. Małgorzata Żurakowska z Polskiego Radia Lublin otrzymała Akademicki Laur Dziennikarski (Aklaud). W kategorii Aklaud Młodych nagrodę odebrał red. Artur Siekaczyński z Akademickiego Radia Centrum.

To ogromne wyróżnienie za pracę dziennikarską i dydaktyczną – powiedziała nam tuż po gali dr red. Małgorzata Żurakowska. Dziennikarka od 30 lat pracuje w mediach i współpracuje z lubelskimi uczelniami, przede wszystkim z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim.

Moim największym osiągnięciem są jednak byli studenci. Cały czas odzywają się do mnie. Mówią, że coś im się przydało z zajęć, że zmieniają pracę. Jestem z nich bardzo dumna – mówi laureatka.

Cieszę się, że udało im się zachować moralny kręgosłup dziennikarza – dodaje redaktorka, która niedawno odeszła na akademicką emeryturę: Nadal czuję jednak głód pracy w uczelni, ale mam więcej czasu na radio i w końcu robię to, o czym marzyłam, ale wcześniej nie miałam na to czasu.

Nagroda w drugiej kategorii uskrzydliła młodego reportera Akademickiego Radia Centrum. Artur Siekaczyński odbył też praktyki w RMF FM. Jak nam mówi, dzięki wyróżnieniu będzie pracował jeszcze więcej.

To było spore zaskoczenie, bo dopiero zaczynam i odnajduję się w środowisku – komentuje. – Zacznę jednak pracę na pełnych obrotach. Cieszę się, że ktoś mnie już teraz docenił – słyszymy.

Nie tylko nagrody. Prestiżowe nominacje

Nominację w kategorii Aklaud zdobyli red. Anna Gmiterek-Zabłocka z Radia TOK FM, red. Tomasz Kowalewicz z Gazety Wyborczej oraz red. Monika Pietraszkiewicz z TVP Lublin.

W kategorii Aklaud Młodych nominację uzyskały red. Aneta Dyrla z TVP Lublin oraz red. Joanna Kukier z Akademickiego Radia Centrum.

Po raz pierwszy w głównej kategorii nominowano dziennikarza specjalistycznego. – To ogromne osiągnięcie, zaskoczenie i zaszczyt – przyznaje dziennikarz kulturalny Gazety Wyborczej, red. Tomasz Kowalewicz. – Zawsze to mnie zaskakuje i krępuje. Grono jest fantastyczne. Te dwa pola: akademickie i dziennikarskie świetnie się zazębiają – twierdzi.

Jak mówią organizatorzy, wybór był jednak trudny. – Mieliśmy bogate sylwetki, wspaniałych kandydatów. Obradom towarzyszyły długie i niełatwe dyskusje, ale udało się nagrodzić tych, którzy na to najbardziej zasługiwali – mówi nam prof. Justyna Szulich-Kałuża, dyrektorka Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

Było to też zgodne z formułą nagrody. Aklaudem nagrodziliśmy osobę z dużym doświadczeniem, wiedzą, która wprowadza w tajniki dziennikarstwa kolejnych studentów. Z kolei Aklaud młodych oznacza potencjał i utwierdzenie w przekonaniu, że wybraną drogą warto podążać – dodaje prof. Iwona Hofman, dyrektorka Instytutu Nauk o Komunikacji i Mediach UMCS i przewodnicząca kapituły.

Statuetki wręczono już po raz dziewiąty. Tym razem podczas uroczystej gali w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Towarzyszyła obchodom 15-lecia Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.

W 2018 roku jednym z laureatów nagrody był dziennikarz Radia Eska i eska.pl, red. Mateusz Kasiak.

Akademicki Laur Dziennikarski to nagroda ustanowiona przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski w 2014 roku. W tym roku do organizatorów dołączyła Politechnika Lubelska.

Nagroda przyznawana jest dziennikarzom i dziennikarkom, którzy łączą pracę w mediach z aktywnością akademicką i społeczną.

Lublinianie świętowali na całego

Wyróżnienia wręczane są w dwóch kategoriach: AKLAUD oraz AKLAUD MŁODYCH.

Ekipa filmowa Kazimierzu Dolnym! Kręcą tu produkcję w gwiazdorską obsadą!