A gdyby tak pęknięcia w budynkach same się naprawiały? Naukowcy z Politechniki Lubelskiej pracuja nad takim rozwiązaniem

i

Autor: zdjęcie nadesłane, Politechnika Lubelska

nauka

A gdyby tak pęknięcia w budynkach same się naprawiały? Naukowcy z Politechniki Lubelskiej pracują nad takim rozwiązaniem

2025-02-07 16:19

To może zrewolucjonizować budownictwo. Politechnika Lubelska chce wykorzystać bakterie do naprawy pęknięć w betonie. Tradycyjnie do tego używane są środki chemiczne, które zazwyczaj nie są przyjazne dla środowiska. Naukowcy z Lublina pracują nad bardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Ewakuacja kamienicy przy ul. Farbiarskiej w Lublinie

- Chcemy zastosować szczepy bakterii, które są zdolne do wytrącania węglanu wapnia, który uszczelnia pęknięcia. Chcemy przygotować takie środki naprawcze, które umożliwią materiałom zajście procesu samonaprawy. Dzięki zastosowaniu tych bakterii możemy po prostu zwiększyć ilość tego węglanu wapnia i prowadzimy to w ten sposób, że chcemy, żeby ten węglan wapnia powstawał w momencie, kiedy materiał cementowy pęka, dostaje się powietrze i wtedy bakterie rozpoczynają swoją aktywność mikrobiologiczną. Przyczyniają się do wytrącania tego węglanu wapnia, który pękania uszczelnia - mówi dr Martyna Janek z Politechniki Lubelskiej.

Takie bakterie można by dodawać już na etapie produkcji kompozytów cementowych. Wtedy mikropęknięcia, których nie widzimy, same mogłyby się naprawiać.

- Możemy przyczynić się do tego, że te spękania będą bardzo szybko uszczelniane, a więc nie będziemy mieć tutaj do czynienia z utratą parametrów fizykomechanicznych na skutek powstawania tych spękań, szczególnie wewnątrz takiej konstrukcji, bo my takich spękań nie widzimy. My widzimy spękanie dopiero, kiedy one są duże i kiedy są widziane po zewnętrznej stronie, ale często mamy do czynienia też z takimi wewnętrznymi mikrospękaniami, których my nie widzimy. A takie bakterie obecne w matrycy mogłyby się przyczynić do tego, że takie spękania będą uszczelniane w momencie powstania - dodaje dr Martyna Janek.

Badania potrwają jeszcze kilka lat. Naukowcy muszą sprawdzić ewentualne wady tego rozwiązania. Jeśli technologia zostanie wdrożona na rynek, może to być rewolucja w budownictwie.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Przebudowa ulicy Samsonowicza w Lublinie trwa w najlepsze. Jak idą prace?

Lublin Radio ESKA Google News
Autor: