Teatr Stary w Lublinie

i

Autor: PW

200-lecie Teatru Starego w Lublinie. Przed nami premiera monodramu „Lear”

2022-10-19 15:15

Monodram „Lear” zostanie zaprezentowany przez Andrzeja Seweryna w ramach obchodów 200-lecia istnienia Teatru Starego w Lublinie. Premiera już w czwartek (20 października).

Jak podano w informacji prasowej, 200 lat temu - dokładnie 20 października 1922 roku - trupa Karola Bauera wystawiła pierwszy spektakl w nowo wybudowanym gmachu teatru przy zbiegu ulic Dominikańskiej i Jezuickiej w Lublinie.

„Choć nie znamy tytułu tej pierwszej sztuki wystawianej na deskach naszego teatru, to wiemy, że pierwszą udokumentowaną realizacją był właśnie +Król Lear+ z aktorem Janem Kochanowskim w roli głównej. Dlatego właśnie, w rocznicę inauguracji lubelskiej sceny, zaprezentujemy kolejną odsłonę szekspirowskiego klasyka” – podkreślono w komunikacie.

Zobacz także: Do końca października w Lublinie trwa Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej Open City

Monodram pt. „Lear” zaprezentuje Andrzej Seweryn

Z okazji jubileuszu przygotowano specjalny monodram „Lear” na podstawie sztuki Williama Szekspira w wykonaniu Andrzeja Seweryna. Premiera spektaklu w reżyserii Janusza Opryńskiego odbędzie się o godz. 19 w czwartek (20 października).

Teatr przygotował również nową stałą wystawę we foyer, która nawiązuje do historii obiektu i jego dziejów. Ekspozycja będzie dostępna dla widzów również od czwartku. W listopadzie i w grudniu zaplanowano specjalne oprowadzania kuratorskie m.in. z autorką koncepcji i reżyserką wystawy Justyną Łagowską, czy Jarosławem Cymermanem, odpowiedzialnym za część merytoryczną poświęconą dziejom teatru.

Teatr Stary w Lublinie - rys historyczny

Teatr Stary w Lublinie, znajdujący się na Starym Mieście, powstał w pierwszej połowie XIX w. i należy do najstarszych teatrów miejskich w Polsce. Wzniesiony w stylu klasycystycznym, był prywatną inwestycją Łukasza Rodakiewicza, byłego oficera księcia Józefa Poniatowskiego; sam fundator był autorem projektu i kierował jego budową. Pierwszy spektakl odbył się w 1822 r.; wystawiano sztuki teatralne i opery. Pod koniec XIX w., gdy w Lublinie wybudowano nowy, znacznie większy teatr, w Starym występowały już głównie wędrowne trupy, artyści cyrkowi i kuglarze. W 1899 r. odbyła się tu pierwsza w Lublinie projekcja filmowa, a kilka lat później urządzono kino, które zamknięto ostatecznie w 1981 r. Budynek pustoszał i przez wiele lat niszczał.

Grożący zawaleniem obiekt przejęło miasto jesienią 2005 r. Kapitalny remont rozpoczęty w 2010 r. kosztował ponad 26 mln zł. 20 mln zł na ten cel Lublin otrzymał z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Od 2012 r. Teatr Stary zaczął funkcjonować w nowej odsłonie.