- Kolejna odsłona instrumentów finansowych z programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 to kluczowe dla nas wszystkich wsparcie energii odnawialnej w regionie. Mam nadzieję, że przedsiębiorstwa, które dzisiaj podpisują umowy, zrealizują inwestycje sprzyjającej naszemu środowisku – podsumował spotkanie marszałek Jarosław Stawiarski.
W ramach Działania 4.7 produkty finansowe będą możliwe do wykorzystania na:
- budowę i rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej (również z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci);
- budowę i rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania ciepła (również z magazynami ciepła działającymi na potrzeby danego źródła OZE).
Ostatecznymi odbiorcami oferowanych na rynku pożyczek będą m.in.: jednostki JST, spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, instytucje kultury, szpitale, kościoły i jednostki sektora finansów publicznych.
Wspieramy mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa już od ponad 30 lat, więc jest to nasza statutowa działalność. Myślę że wszystkich nas nauczyła sytuacja związana z wojną w Ukrainie i jaki to miało wpływ na sektor energetyczny, więc wydaje mi się, że oczywistym jest fakt, że musimy inwestować w odnawialne źródła energii i bardzo się cieszę, że takie możliwości są – mówi Mateusz Bury, prezes zarządu Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.
W ramach Działania 4.10 pożyczki z dotacją można będzie wykorzystać na:
- budowę instalacji do produkcji biopłynów i biometanu, biopaliw II i III generacji;
- budowę/rozbudowę/przebudowę lokalnych źródeł energii produkujących energię elektryczną i/lub ciepło/paliwa zdekarbonizowane z OZE na potrzeby lokalne, niewymagająca przesyłania jej na duże odległości w oparciu o lokalne zidentyfikowane zasoby lub wraz z infrastrukturą sieciową. Typ inwestycji dedykowany jest wyłącznie klastrom energii, spółdzielniom energetycznym oraz obywatelskim społecznościom energetycznym;
- budowę i rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej (również z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz z przyłączeniem do sieci);
- budowę i rozbudowę instalacji odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania ciepła (również z magazynami ciepła działającymi na potrzeby danego źródła OZE).
Ostateczni odbiorcy wsparcia to mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy, spółki prawa handlowego, w których większość udziałów lub akcji posiadają JST lub ich związki, spółdzielnie energetyczne, podmioty działające w imieniu klastra energii, obywatelskie społeczności energetyczne działające w zakresie energii odnawialnej.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: „Im mniej ubrań tym lepiej” Nad Zalewem Zembrzyckim w Lublinie odbył się „bieg na golasa”!