ZUS przypomina, że każdy emeryt i rencista może także przekazać „1,5 procent” podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.
Najwięcej mamy w tym roku takich klientów, którzy z emerytury czy renty mają nadpłatę podatku za ubiegły rok. Takim osobom wysyłamy PIT 11A, czyli informacje o dochodach. Na jej podstawie mogą rozliczyć się z Urzędem Skarbowym, na przykład korzystając z usługi Twój ePIT. W tym roku część naszych klientów dostanie razem z PITem od ZUS formularz wniosku o niepobieranie zaliczek na podatek i ulotkę informacyjną na jego temat. Osobie, która złoży taki wniosek, nie będziemy potrącać podatku z emerytury, renty, 13 i 14 do momentu, aż suma dochodów z ZUS wyniesie 30 000 zł w danym roku. To po pierwsze poskutkuje wyższą 13 i 14 na rękę, a po drugie może zabezpieczyć emeryta lub rencistę przed nadpłatą podatku w Urzędzie Skarbowym w przyszłym roku. Nadpłacony podatek zwróci świadczeniobiorcom bezpośrednio Urząd skarbowy - mówi Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
Ostatnie listy z PIT-ami instytucja ma nadać najpóźniej do końca lutego. Kto nie chce czekać na listonosza, od 4 lutego będzie mógł pobrać swój PIT również przez internet – z Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Chartoterapia dla WOŚP. Spacer charytatywny z pieskami po Parku Ludowym w Lublinie