Przypomnijmy, rozkłady jazdy, jak co roku, odchudzono tuż przed Bożym Narodzeniem. Wigilia była pierwszym dniem, kiedy komunikacja miejska jeździła rzadziej. Wg pierwotnych informacji ten stan rzeczy miał zakończyć się po długim weekendzie związanym z katolickim świętem Trzech Króli. Dni, które nie miały w tym czasie czerwonej kartki w kalendarzu, w rozkładzie funkcjonowały jako „dni powszednie specjalne”, a autobusy i trajtki do tradycyjnego ruchu drogowego miały włączyć się 9 stycznia. Kilka dni przed tym terminem Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił jednak, że „dni powszednich specjalnych” w styczniu będzie więcej: przedłużył funkcjonowanie komunikacji miejskiej w okresie świąteczno-noworocznym na prawie cały styczeń. Monika Fisz, rzeczniczka ZTM-u, tłumaczyła wówczas, że to „z uwagi na zbliżający się termin ferii zimowych w województwie lubelskim oraz zaczynający się okres sesji na lubelskich uczelniach”. Argumentowała:
– Decyzja oparta jest o kalendarz styczniowy obejmujący długi weekend ze świętem „Trzech Króli”, okres po święcie obejmujący urlopy przedferyjne, a następnie ferie zimowe i wzmożony okres urlopowy oraz początek sesji na lubelskich uczelniach. W dzień powszedni obowiązywał będzie rozkład specjalny, czyli lekko zmodyfikowany w stosunku do rozkładu obowiązującego w roku szkolnym, uwzględniający zmniejszony popyt z uwagi na ferie, urlopy, przerwy w nauce, ale zapewniający dojazd do zakładów pracy i dostosowany do przewidywanych na najbliższy czas potrzeb na komunikację miejską.
Koniec ferii od tradycyjnych rozkładów jazdy ZTM zaplanował na 27 stycznia. I faktycznie dwa dni przed tym terminem poinformował, że od 30 stycznia komunikacja miejska wraca na zwykłe tory.
– Powracają rozkłady poferyjne. Nowe rozkłady zakładają dodanie na 20 liniach ok. 100 kursów (między innymi na liniach nr 7 – 22 dodatkowe kursy, po 9 dodatkowych kursów na liniach 17, 26, 31, 74, 151, 158), w ruchu pojawi się o 24 wozy więcej niż w rozkładzie specjalnym. Ponadto linia nr 25 będzie ponownie skierowana na ulicę Romera. Powrócą też kursy linii nr 912 i 922 – zapowiada Monika Białach z ZTM.
Jeśli spojrzeć na to bardziej szczegółowo, przypatrzmy się możliwościom pasażerów i pasażerek linii nr 31 podróżujących z przystanku os. Poręba 02 w kierunku Węglarza. Będą mogli skorzystać już nie z 47 kursów przez cały dzień, ale z 52. Przez cztery godziny w ciągu dnia (6 i 7 oraz 14 i 15) pojazdy będą jeździć nie trzy, a cztery razy. Porównując rozkłady w ten sposób, liczba kursów linii nr 17, 26, 31, 74, 151, 158 zwiększy się o 5. ZTM, podając, że o 9, wziął pod uwagę podróże linii w obu kierunkach.