- Widzimy różne potrzeby, jakie ma społeczność uchodźcza – mówi Marcin Dąbrowski, specjalista do spraw ochrony prawnej uchodźców w UNHCR. - Oprócz zaspokojenia potrzeb materialnych, takich jak mieszkanie, dostęp do jedzenia lub opieki zdrowotnej, są jeszcze kwestie, które wszyscy cenimy i jedną z nich jest przyjaźń. Dlatego osoby, które były zmuszone do opuszczenia kraju przez wojnę, straciły często także relacje społeczne, które budowały przez lata. Na uchodźstwie to niestety wszystko znika lub drastycznie się zmienia.
- Większość uchodźców dobrze radzi sobie w odbudowywaniu relacji społecznych - dodaje Marcin Dąbrowski. - Wykazują przy tym swoją odporność również na poziomie społecznym i wspólnotowym. Jednak dalej jest to niezwykle trudne dla niektórych ludzi i nie wszyscy mają takie same okazje do poznania nowych ludzi jak inni. Dlatego wyszliśmy inicjatywą, gdzie uchodźcy, jak również społeczność lokalna, jak i wszyscy przyjezdni mogą zapisać się i poznać kogoś nowego.
- Polacy dali taki przykład całemu światu swoją gościnnością dla ukraińskich uchodźców - podkreśla Anna Buchynska, specjalistka do spraw działań w terenie UNHCR. - Właśnie z tego ogromnego ruchu solidarnościowego powstało wiele nowych przyjaźni, ale wiele jeszcze na to czeka. Pomaganie ludziom w nawiązywaniu nowych relacji, nowych przyjaźni, właśnie bycie taką osobą, na której ktoś może polegać lub nawet po prostu porozmawiać, jest nie mniej ważne niż zapewnienie ciepłej zupy, która była potrzebna w marcu w 2002 roku. Przyjaciele dbają o siebie nawzajem i troszczą się o siebie, niezależnie od narodowości, religii, wieku, czy jakiegoś statusu prawnego. Zdajemy sobie sprawę, że budowanie zaufania wymaga czasu i jest takim ciągłym procesem, ale naszym zdaniem ten program może być taką świetną pomocą na początek.
- Szukamy i zachęcamy do udziału zarówno uchodźców, jak i też rodziny przyjmujące tych uchodźców, żeby po prostu zbudować tą więź między nimi - dodaje Anna Buchynska. - Nie ma tutaj jakichś specjalnych kryteriów, mogą to być osoby w różnym wieku i płci. W trakcie zgłoszenia chętni opisują mniej więcej siebie, swoje preferencje i później na podstawie takiej ankiety łączymy ludzi w grupy na podstawie podobnych zainteresowań.
Na uczestników programu czekają darmowe vouchery do kawiarni lub kina w Lublinie. Spotkania rozpoczną się w marcu 2024 roku i będą odbywać się co najmniej do końca 2024 roku. Organizatorzy zachęcają uczestników do jak najszybszej rejestracji, aby mieć wystarczająco dużo czasu na dopasowanie się do grup. Link do formularza znajdziecie tutaj.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Jarmark Wielkanocny na Starym Mieście w Lublinie