- Wybitny analityk, obdarzony niezwykłą umiejętnością docierania do sedna sprawy. Jego prace zachwycają świeżością spojrzenia i elegancją, wręcz ascezą słowa, daną nielicznym umiejętnością użycia papieru i pióra – tak o profesorze Janie Kisyńskim mówią współpracownicy.
Przez wielu kojarzony był przeważnie z szeroko rozumianą analizą funkcjonalną i w szczególności teorią półgrup operatorów. Mógł się także pochwalić znaczącymi osiągnięciami między innymi w teorii miary, teorii procesów stochastycznych czy analizie harmonicznej i topologii. Dzisiaj prace poświęcone związkom półgrup operatorów z tak zwanymi operatorowymi funkcjami kosinusowymi uważane są na całym świecie za podstawowe.
- Spośród dziewięciu jego doktorantów, pięciu się habilitowało, a troje uzyskało tytuł profesora. Recenzował ponad 100 prac doktorskich, habilitacyjnych i wniosków profesorskich z różnych dziedzin matematyki – dodaje rzecznika.
Był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe. Otrzymał między innymi: nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego dla młodych matematyków i nagrodę Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. S. Mazurkiewicza, dwukrotnie nagrodę I stopnia przyznawaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, nagrodę Wydziału III PAN i trzykrotnie nagrodę Sekretarza Naukowego PAN.
Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 40-lecia Polski Ludowej i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Profesor Jan Maria Kisyński zmarł 18 listopada 2022 roku.
Pożegnanie odbędzie się w piątek 25 listopada o godz. 12.00 w auli 201 Wydziału Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej.
Polecany artykuł: