Najstarsza lubelska nekropolia
- Powstanie cmentarza wiąże się z zarządzeniem Komisji Policji Obojga Narodów z 1792 r. nakazującym przeniesienie przepełnionych cmentarzy przykościelnych poza miasto. Jako lokalizację wybrano odkupione od sióstr brygidek grunty na zachodnich obrzeżach miasta – czytamy na stronie miasta.
Wówczas teren obsadzono lipami, dlatego też cmentarz zaczęto nazywać „Pod lipkami” lub „Lipki”. Stąd też nazwa ulicy w tej części miasta.
- Zespół cmentarny składa się z części rzymskokatolickiej, prawosławnej, ewangelickiej oraz najmłodszej – wojskowej. Spoczywa tu wiele zasłużonych dla miasta i kraju postaci, m. in. Hieronim Łopaciński, Idzi Radziszewski, Karol Rudolf Vetter, Emil Plage czy rodzina Hessów – informuje miasto.
OSTATNIE PRZYGOTOWANIA NA CMENTARZU PRZY UL. LIPOWEJ DO DNIA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych
We wtorek wybraliśmy się na cmentarz przy ulicy Lipowej. A na nim praca wre. Służby administracyjne aktualnie usuwają liście z cmentarnych alejek zaś mieszkańcy sprzątają groby swoich bliskich i dokonują ostatnich poprawek przed zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych.
- W całej Polsce 1- ego i tak ze 2-ego listopada przez wszystkie cmentarze przechodzą nieprzeliczone rzesze ludzi, odwiedzających groby swych bliskich. W tych dniach, na grobach płoną znicze na wszystkich składa się kwiaty. Obyczaj nakazuje zapalić światło także na grobach zapomnianych, takich których nie odwiedza już nikt bliski. Są to bowiem dni poświęcone pamięci zmarłych i wielkie doroczne święta odprawiane ku ich czci – informuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska".