Pomnik Radziszewskiego

i

Autor: Google Street viev

Zaskakujący zwrot akcji. Pomnik ks. Radziszewskiego w Lublinie wróci na miejsce

2022-12-16 15:08

Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego jednak będzie stał na dotychczasowym miejscu. Choć ze Skweru im. Życińskiego został przeniesiony do magazynu, to tylko przejściowy stan. Zwrot akcji nastąpił na mocy porozumienia trzech podmiotów.

Nowy kierunek losy cokołu obrały w czwartek 15 grudnia. Prezydent Lublina Krzysztof Żuk, arcybiskup Stanisław Budzik i rektor uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski porozumieli się i uradzili, że pomnik wróci na stare miejsce, a Miasto Lublin zobowiązuje się do rewitalizacji Skweru przy udziale uczelni.

Rewitalizacja skweru im. Abpa J. Życińskiego musi być poprzedzona aktualizacją dokumentacji projektowej, co nastąpi w przyszłym roku. Środki na ten cel zostaną zabezpieczone po zaktualizowaniu dokumentacji – mówi Katarzyna Duma, rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta Lublin.

Przypomnijmy, pomnik ks. Radziszewskiego stanął w Lublinie z inicjatywy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, którego duchowny zresztą był założycielem. Uczelnia przekonywała wówczas (w 2015 r.), że figura powinna stanąć w przestrzeni miejskiej, bo Radziszewski przyczynił się do jej ubogacenia. Miasto przystało na ten pomysł.

Po siedmiu latach obecny rektor zwrócił się do urzędu miasta o zgodę na usunięcie pomnika spod Centrum Spotkania Kultur. Zgoda została wydana, a w czwartek 8 grudnia monument trafił do magazynu uczelni. Swojego błogosławieństwa nie udzielił tej decyzji Wielki Kanclerz KUL-u, czyli abp Stanisław Budzik. Kuria wydała oświadczenie, w którym podkreśliła, że pomnik zniknął pomimo braku zgody i przy wyraźnym sprzeciwie [Budzika - przyp. red.]. KUL jednak z arcybiskupem się nie zgodził i przypomniał, że do tego rodzaju decyzji zgoda Wielkiego Kanclerza nie jest potrzebna.

Cieszymy się z tego, że doszło do porozumienia i przerwania tygodniowego impasu – komentuje ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik Kurii Metropolitalnej w Lublinie.