Elektroniczna zapora na Bugu – klucz do bezpieczeństwa granicy
Podczas obchodów 34. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej (NOSG) w Lublinie, minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podkreślił znaczenie nowoczesnej infrastruktury granicznej. Szczególną uwagę poświęcił trwającej budowie elektronicznej bariery na rzece Bug, przy granicy polsko-białoruskiej.
– Zapora elektroniczna będzie całkowicie gotowa do 20 lipca. To ogromnie ważne narzędzie, aby granica była bezpieczna – zaznaczył.
Bariera obejmie m.in. 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych, specjalne czujniki oraz 200 km kabli zasilających i transmisyjnych. Centrum nadzoru znajdzie się w Komendzie NOSG w Chełmie, a system zostanie zintegrowany z istniejącą infrastrukturą SG.
Inwestycje w granice i służby
Na modernizację infrastruktury granicznej przeznaczono 2,6 mld zł, z czego znaczną część pochłania projekt zapory fizycznej i elektronicznej na granicy z Białorusią. Minister zapowiedział także wdrożenie programu modernizacji służb mundurowych o wartości 13 mld zł. Obejmie on m.in. podwyżki dla funkcjonariuszy Straży Granicznej i dodatki mieszkaniowe, wypłacane z wyrównaniem od 1 lipca.
NOSG – filar ochrony wschodniej granicy UE
Nadbużański Oddział Straży Granicznej jest największym w Polsce – ochrania ponad 467 km granicy z Ukrainą i Białorusią, będącej także zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i strefy Schengen. W strukturze oddziału działa 20 placówek, a służbę pełni tu około 3 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Zapora na Bugu ma wzmocnić tę ochronę dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii.
Zobacz także: W tej lubelskiej dzielnicy powstało Centrum Aktywności