Za rok po ulicach Lublina ma jeździć o 20 autobusów wodorowych więcej. Miasto podpisało umowę

i

Autor: Arkadiusz Więsek Za rok po ulicach Lublina ma jeździć o 20 autobusów wodorowych więcej. Miasto podpisało umowę

Wiadomości

Za rok po ulicach Lublina ma jeździć o 20 autobusów wodorowych więcej. Miasto podpisało umowę

2025-04-29 16:07

Lublin przyśpiesza w stronę ekologicznego transportu. Dziś(29.04) MPK podpisało umowę ze spółką ARTHUR BUS na 20 nowoczesnych autobusów wodorowych za 64 mln zł. Nowe bezemisyjne pojazdy, w pełni sfinansowane z NFOŚiGW w ramach KPO, mają trafić na lubelskie ulice do końca marca 2026 roku.

To kolejny etap realizacji strategii miasta jeśli chodzi o transformację transportu miejskiego.

Realizując od 2012 roku strategię zintegrowanego transportu publicznego, opartą przede wszystkim na transporcie zeroemisyjnym, dochodzimy do tej jakości świadczenia usług, która wyznacza nam funkcję lidera w Polsce. Jesteśmy jednym z tych miast, które w największym stopniu przez te minione dwa okresy programowania w Unii Europejskiej potrafiło wykorzystać taką ilość środków europejskich na modernizację transportu publicznego i - co dalej z tym się wiąże - na budowanie przyjazności naszego miasta w obszarze transportu publicznego. Dzisiaj autobusy z napędem wodorowym są podwójnie dla nas istotne. Po pierwsze - to jest przyszłość, niezależnie od rozwiązań, o których słyszymy w zakresie nowych typów baterii, wodór staje się najbardziej interesującym nas wszystkich źródłem energii. Jednocześnie, rozmawiając o tym z ekspertami, widzimy możliwość zainteresowania inwestorów produkcją wodoru również i u nas - podkreśla Krzysztof Żuk prezydent Lublina.

Po lubelskich drogach jeżdżą już 4 autobusy wodorowe, które zasilane są na stacji wodorowej przy ulicy Plewińskiego.

Odnośnie wodoru, proszę państwa, my chcemy być liderem i jesteśmy liderem poprzez ten element produkcyjny i ulokowanie dwóch firm, które produkują autobusy na Lubelszczyźnie. Posiadamy już stację wodorową ogólnodostępną na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego i my jako transport miejski, ale też nasi mieszkańcy, mogą korzystać z tej możliwości tankowania wodoru. Przypomnę, że ten wodór jest ekologiczny on pochodzi z odnawialnych źródeł energii, jest dostępny dla każdego - mówi Tomasz Fulara zastępca prezydenta Lublina.

Pojazdy będą mogły pomieścić 70 pasażerów w tym 27 na miejscach siedzących.

Będą to autobusy niskopodłogowe, w pełni klimatyzowane, przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami. Będą posiadały monitoring, system zliczania pasażerów, będą posiadały gniazda USB - po prostu najnowocześniejsze, jakie w tej chwili na rynku są autobusy. Co najważniejsze będą posiadały ogniwo wodorowe, czyli urządzenie, które z wodoru dostarczanego ze zbiorników i tlenu dostarczanego przez powietrze będą wytwarzały energię elektryczną potrzebną do zasilania silników trakcyjnych. Włączenie do naszej floty tych pojazdów znacząco poprawi jakość i komfort podróżowania pasażerów MPK Lublin - mówi Bogdan Kociuk, prezes MPK Lublin.

Spółka ma dostarczyć autobusy do końca 31 marca 2026 roku.

To przedsięwzięcie umożliwia nam jeszcze większe zacieśnienie współpracy - pomiędzy władzami miasta, pomiędzy MPK Lublin i Politechniką Lubelską, z którą też współpracujemy. Dodatkowym aspektem jest też ten związany z kadrą inżynieryjną, która pracuje u nas w spółce i jest kadrą lokalną, kształcona na lubelskich uczelniach - mówi Rafał Słomka, członek Zarządu Arthur Bus.

W najbliższym czasie Miasto ma w planach jeszcze większe inwestycje w zielony transport. MPK ma w planach kolejne zakupy autobusów hybrydowych, a nawet rozbudowę zajezdni przy ulicy Głuskiej.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Targ Staroci w Lublinie. To raj dla miłośników antyków i retro [GALERIA]

Nowe Koziołki na Starym Mieście w Lublinie
Lublin Radio ESKA Google News