Publiczność

i

Autor: pexels.com/zdjęcie ilustracyjne

WYDARZENIA

XIV Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera” odwiedzi 15 miejscowości na Lubelszczyźnie. Które dokładnie?

2024-07-12 11:10

Tegoroczna odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera” rozpoczęła się 11 lipca. W najbliższych dniach wydarzenie to zawita do kilkunastu miejscowości w naszym regionie! Poniżej szczegóły programu!

Spis treści

  1. Jaki jest cel Festiwalu „Śladami Singera”?
  2. Festiwal „Śladami Singera” odwiedzi 15 miejscowości w woj. lubelskim
  3. Festiwal „Śladami Singera” 2024. Co w programie?
  4. Kim był Izaak Baszewis Singer?

Jaki jest cel Festiwalu „Śladami Singera”?

Organizowany po raz 14. festiwal odbywa się w miejscach występujących w twórczości Singera, który opisywał kulturę i życie przedwojennych sztetli - małych miast Lubelszczyzny zamieszkiwanych przez społeczność żydowską.

Festiwal, poprzez nawiązywanie do postaci i miejsc z powieści i opowiadań noblisty, jest także formą przywołania kultury i historii tych miasteczek, których żydowscy mieszkańcy zostali wymordowani podczas II wojny światowej.

„Choć festiwal nie jest stricte żydowski, to jednak ludzie traktują go jako przypominanie o żydowskim dziedzictwie ich miejscowości, które - jak się nieraz dowiadują – znalazły się są na kartach światowej literatury” - powiedział PAP Witold Dąbrowski zastępca dyrektora Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN w Lublinie, który jest głównym organizatorem festiwalu.

Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie - tłumy podziwiają wyczyny artystów.

Festiwal „Śladami Singera” odwiedzi 15 miejscowości w woj. lubelskim

Pierwszym miastem na trasie festiwalu „Śladami Singera” będzie Łęczna. Potem artyści odwiedzą:

  • Lubartów,
  • Bychawę,
  • Piaski,
  • Chełm,
  • Krasnystaw,
  • Goraj,
  • Stary Dzików,
  • Biłgoraj,
  • Kraśnik,
  • Józefów,
  • Szczebrzeszyn,
  • Janów Lubelski,
  • Krasnobród.

Festiwal zakończy się 25 lipca w Lublinie, opisanym m.in. w jednej z najsłynniejszych powieści Singera „Sztukmistrz z Lublina”.

Festiwal „Śladami Singera” 2024. Co w programie?

Program festiwalu w poszczególnych miejscowościach jest podobny, obejmuje dwa dni. W każdym z miast pokazane zostanie przedstawienie plenerowe „Przyjaciele Sztukmistrza 2024”. To teatralne widowisko z muzyką na żywo i elementami cyrkowymi - tańca, klaunady, żonglerki, hula-hoop, fire show, akrobacji w kole. Wystąpią w nim artyści z Argentyny, Chorwacji, Ukrainy oraz Polski. Przedstawienie, reżyserowane przez Arkadiusza Ziętka, inspirowane jest prozą Izaaka Baszewisa Singera i jego osobistymi wspomnieniami.

Zaplanowano także performatywne – z udziałem publiczności - czytanie powieści Singera „Sztukmistrz z Lublina”.

Pokazywane będą też dwa filmy dokumentalne. Pierwszy pt. „Ukos światła” w reż. Wojciecha Szumowskiego, opowiada historię olimpijczyka i medalisty mistrzostw świata Dariusza Popieli, który wraz z grupą studentów pracuje nad odbudową starych, zapomnianych żydowskich cmentarzy. Bohaterem drugiego filmu pt. „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev” w reż. Krzysztofa Bukowskiego jest urodzony i wychowany w Polsce badacz i historyk Holokaustu Alex Danzig, który wraz z rodzicami wyemigrował w 1959 r. do Izraela. Był jednym ze współzałożycieli Kibucu Nir Oz w zachodniej części pustyni Negev. Film opowiada o jego misji przybliżania młodemu pokoleniu Izraelczyków polskiej kultury i historii. Alex Danzig został uprowadzony przez bojowników Hamasu 7 października 2023 roku, z grupą innych mieszkańców kibucu zabranych do Strefy Gazy jako zakładnicy. Nie wiadomo dokładnie, co się z nim stało. Doniesienia o jego śmierci, które pojawiły się w marcu, nie zostały potwierdzone przez izraelskie służby ani przez rodzinę.

Festiwal „Śladami Singera” jest organizowany we współpracy z lokalnymi samorządami i ośrodkami kultury.

Czy to dzielnica Lublina? Masz 50 proc. szans na dobrą odpowiedź! QUIZ

Pytanie 1 z 20
Czy Wieniawa to dzielnica Lublina?

Kim był Izaak Baszewis Singer?

Izaak Baszewis Singer - pisarz żydowski - urodził się 14 lipca 1904 r. w Leoncinie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Był synem chasydzkiego rabina. Wychowywał się w Warszawie i w Biłgoraju na Lubelszczyźnie. W 1935 r. wyemigrował do USA.

Pisał w języku jidysz. Wydał kilkanaście powieści i zbiorów opowiadań, część w oryginale, większość w przekładach na język angielski. Jego najpopularniejsze utwory to m.in. „Szatan w Goraju”, „Sztukmistrz z Lublina”, „Niewolnik”, „Szosza”. Akcje swoich opowiadań, utrzymanych w tonie ludowej baśni, często umieszczał w przedwojennych miasteczkach Lubelszczyzny i opisał w nich społeczności żydowskie tamtego okresu.

W 1978 r. Singer otrzymał literacką nagrodę Nobla. Zmarł w 1991 r. w Miami.

Zobacz także galerię zdjęć: Ogród Saski w Lublinie w XX i XXI wieku. Tak się zmienił!