Dodatek węglowy - wzór podania

i

Autor: Pexels

Wzór wniosku o dodatek węglowy, jakie dane trzeba podać?

2022-08-17 15:32

Ustawa o dodatku węglowym została już przyjęta przez Sejm. Co trzeba zrobić, żeby dostać dopłatę do węgla i od kiedy będzie można ubiegać się o pieniądze? Te informacje oraz wzór wniosku o dopłatę do węgla znajdziecie w artykule.

Od kiedy można dostać dopłatę do węgla?

Obecnie do ustawy o dodatku węglowym Senat zgłosił poprawki, którymi będzie musiał zająć się Sejm, następnie gotowy dokument musi podpisać prezydent. Zanim więc przepisy zaczną obowiązywać, najprawdopodobniej minie jeszcze kilka tygodni. Kiedy ustawa wejdzie w życie, będzie można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na opał.

Opublikowano już wzór wniosku o dodatek węglowy, który zamieszczamy poniżej w naszej galerii. Zgodnie z założeniami ustawy po złożeniu wniosku i spełnieniu pewnych warunków wnioskodawcom będzie przysługiwać 3 tys. zł. Na razie ustawa nie precyzuje czy uzyskane w ten sposób pieniądze trzeba wydać akurat na węgiel. Ustawa zakłada, że dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go zatem uwzględniać w deklaracji PIT.

Jakie dane trzeba wpisać we wniosku o dopłatę do węgla?

Udostępniono już wzór wniosku o dodatek węglowy, na podstawie którego wiadomo już, czego możemy spodziewać się w ostatecznym dokumencie.

We wniosku konieczne będzie podanie własnych danych osobowych: numeru i serii dowodu osobistego, a także numeru rachunku bankowego, na który ma zostać przekazana kwota dodatku węglowego. Oprócz tego należy podać też dane wszystkich osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. W ten sposób urząd sprawdzi, że o dopłatę stara się tylko jedna osoba z gospodarstwa domowego. Pieniądze przyznane na węgiel przypadają bowiem na całe gospodarstwo domowe i wszystkich jego mieszkańców. Należy też zaznaczyć w jaki sposób ogrzewamy domostwo.

Wniosek zawiera również pouczenie, że informacje składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Kiedy ustawa o dopłacie do węgla wejdzie w życie, gminy będą miały 30 dni na wypłatę dofinansowania, licząc od dnia złożenia wniosku. Zgodnie z zapowiedzią wnioski będzie można wypełniać w urzędach lub przez internet, termin ich składania upływa 30 listopada. Poniżej artykułu w naszej galerii znajdziecie podgląd wniosku, wersję pdf wzoru wniosku o dopłatę do węgla można znaleźć na stronie Sejmu.