- Cmentarze są świętymi miejscami spoczynku osób zmarłych oraz modlitwy, dlatego Kościół otacza je szczególną troską – informuje archidiecezja lubelska.
Wszystkich Świętych – dzień zadumy
Wielkimi krokami zbliża się 1 listopada. Dzień, który w Polsce ma szczególne znaczenie. Wtedy to wspominamy naszych bliskich, których nie ma z nami w doczesnym życiu. Zwyczajem owego dnia jest podróż na cmentarz by symbolicznie zapalić znicz z myślą o osobach, których uśmiechu już nie zobaczymy.
- W całej Polsce 1- ego i tak ze 2-ego listopada przez wszystkie cmentarze przechodzą nieprzeliczone rzesze ludzi, odwiedzających groby swych bliskich. W tych dniach, na grobach płoną znicze na wszystkich składa się kwiaty. Obyczaj nakazuje zapalić światło także na grobach zapomnianych, takich których nie odwiedza już nikt bliski. Są to bowiem dni poświecone pamięci zmarłych i wielkie doroczne święta odprawiane ku ich czci – informuje Stowarzyszenie „Wspólnota Polska".
Cmentarz przy ul. Lipowej jest najstarszy w Lublinie. Jest tu wiele niesamowitych posągów!
Oto najstarszy cmentarz w stolicy woj. lubelskiego. Zdjęcia
Cmentarz przy ul. Lipowej jest jednym z najcenniejszych nekropolii w Polsce. Jego powstanie datuje się na koniec XVIII wieku. Ma on wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter, można na nim zobaczyć wiele nagrobków będących cennymi dziełami sztuki rzeźbiarskiej, które zachwycają aż do dziś. Na lubelskim cmentarzu spoczywa wiele osób, które są zasłużone dla miasta i kraju.
Co roku w tym miejscu są prowadzone zbiórki datków, które mają pomóc w odnowieniu najstarszych lubelskich nagrobków i posągów. W rolę wolontariuszy wcielają się mieszkańcy Lublina, ale także i znani, sławni mieszkańcy naszego regionu. Tego typu wydarzenia są tu naprawdę wyjątkowe, co pokazuje, jak ważne jest to miejsce.
Cmentarze w Lublinie
Z danych, jakie można przeczytać na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej, w Lublinie znajdują się:
dwa cmentarze międzyparafialne zarządzane przez Kościół Rektoralny p.w. Wszystkich Świętych w Lublinie:
- cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Lipowej
- cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Unickiej
trzy cmentarze parafialne zarządzane przez parafie, przy których są usytuowane:
- cmentarz parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie – ul. Kalinowszczyzna
- cmentarz parafii pw. św. Jakuba Apostoła – ul. Głuska
- cmentarz parafii pw. św. Marcina – ul. Zemborzycka
dwa cmentarze komunalne:
- cmentarz komunalny przy ul. Droga Męczenników Majdanka – „na Majdanku”
- cmentarz komunalny przy ul. Białej – będący część zabytkowej nekropolii przy ul Lipowej
dwa cmentarze wyznaniowe usytuowane w kompleksie zabytkowych nekropoli przy ul. Lipowej:
- cmentarz prawosławny
- cmentarz ewangelicki
- Cmentarze są świętymi miejscami spoczynku osób zmarłych oraz modlitwy, dlatego Kościół otacza je szczególną troską – informuje lubelska archidiecezja.