Województwo lubelskie powiększyło się! Duże zmiany na mapie Polski

2025-07-24 12:29

Choć powierzchnia Polski w 2024 roku zmalała o 68 hektarów, są województwa, które w tym samym czasie... urosły. Jednym z nich jest województwo lubelskie. Zmiana jest niewielka, ale zauważalna w najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Skąd te różnice i co tak naprawdę oznaczają?

Województwo lubelskie jest większe?

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że województwo lubelskie zwiększyło swoją powierzchnię o dokładnie 1 hektar. Choć wydaje się to symboliczne, jest to oficjalna zmiana, uwzględniona w państwowym rejestrze granic. Co więcej, lubelskie znalazło się w gronie zaledwie pięciu województw, które w minionym roku odnotowały przyrost powierzchni. Najwięcej zyskało województwo świętokrzyskie – 11 hektarów.

Zmiany te nie są wynikiem decyzji administracyjnych, lecz aktualizacji danych kartograficznych prowadzonych przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. GUGiK, we współpracy ze starostwami, prowadzi proces ujednolicania rejestrów gruntów i budynków z państwowym rejestrem granic. To właśnie w ramach tych działań powierzchnia województwa lubelskiego uległa nieznacznemu powiększeniu.

Lubelskie. Jazda pod prąd na rondzie

Polska się kurczy, miasta tracą mieszkańców

W skali kraju sytuacja wygląda jednak odwrotnie – Polska zmniejszyła się o 68 hektarów. Najwięcej straciło województwo zachodniopomorskie – 35 ha, a zmiany te związane są m.in. z dostosowaniem granic do linii brzegowej Morza Bałtyckiego, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 2017 roku. Łącznie ubytek powierzchni dotyczył aż 11 województw.

Równocześnie dane GUS pokazują niepokojące tendencje demograficzne – Polska wciąż się wyludnia. Największy spadek liczby ludności odnotowano w Łodzi (ponad 6 tys. osób mniej) i Bydgoszczy. Z kolei największy przyrost zanotowano w Krakowie, Lesznowoli i Warszawie.

Co ciekawe, gęstość zaludnienia w Polsce spadła o 1 osobę na kilometr kwadratowy – obecnie wynosi 119 os./km². Najgęściej zaludnionym województwem pozostaje śląskie, a najrzadziej – warmińsko-mazurskie i podlaskie. Wśród gmin rekordzistami są Ząbki, Piastów czy Legionowo – każda z gęstością powyżej 3 400 osób/km².

Zobacz także: Wysyp grzybów w woj. lubelskim - lipiec 2025

Drogowskazy
Kompetencje przyszłości. Czego warto uczyć dzieci? DROGOWSKAZY
Mediateka.pl
Sponsor podcastu:
Media Expert i Mediaexpert.pl