Województwo lubelskie zniknie z mapy?

i

Autor: MG/wikipedia TUBS

ciekawostki

Województwo lubelskie ma zniknąć z mapy Polski? Takie są nowe koncepcje na podział kraju

2024-10-08 15:30

Czy w naszym kraju powinno być więcej, czy mniej województw? Od ubiegłorocznego raportu Instytutu Sobieskiego, w którym zaproponowano nowy podział administracyjny Polski, temat powrotu do reformy nie gaśnie. Pojawiło się kilka nowych koncepcji, które zakładają, ile województw powinno być w naszym kraju. Co stanie się z woj. lubelskim?

Czy będą zmiany na mapie Polski?

Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju” autorstwa dr Łukasz Zaborowski została przygotowana dla Instytutu Sobieckiego. Koncepcja pojawił się w 2023 roku i zakładała cztery warianty:

  • Wariant I „minimalny”
  • Wariant II „umiarkowany”
  • Wariant III „równoważący”
  • Wariant IV „makroregionalny”

Ten ostatni zakładał, że w Polsce powinno być 12 województw. Zgodnie z tym wariantem, Lublin wraz z Kielcami i Radomiem miałby się znaleźć w jednej jednostce administracyjnej zwanej „północnomałopolskim”.

Nie jest to jedyna koncepcja, która pojawiła się w ostatnim czasie. Inne z nich wywołały sporą dyskusję i zainspirowały do tego, aby ponownie przyjrzeć się koncepcji zmian, które mogłyby się pojawić na polskiej mapie. 

Lubelskie. Oberwanie chmury w Zamościu

22 zamiast 16 województw? Taka propozycja trafiła do premiera Tuska

Zmiany w podziale administracyjnym w Polsce zaproponował jakiś czas temu polityk Nowej Lewicy i prezydent Włocławka - Krzysztof Kukucki. Zainspirował go raport Instytutu Sobieckiego, a w nim zawarte zdanie o tym, że obecny podział jest nielogiczny. Zwrócił uwagę, że istnieją województwa, które mają 5 mln mieszkańców i województwa z nieco ponad 1 mln mieszkańców.

Według niego najlepszy byłby wariant równoważący, który zakłada podział kraju na 22 województwa, zamieszkałe przez 2-2,5 mln osób. Zdaniem prezydenta Włocławka promowanie pięciu, sześciu ośrodków i „pompowanie w nie wielkich pieniędzy jest tak naprawdę deptaniem potencjału, który wpisuje się w zrównoważony rozwój państwa, jaki stoi u podstaw Unii Europejskiej i ona przeznacza na to środki”. Taka propozycja została wysłana do premiera Donalda Tuska.

Ten wariant przewiduje powołanie m.in. województwa kujawsko-mazowieckiego ze stolicami we Włocławku i w Płocku, ale także to, że woj. lubelskie miałoby zostać rozszerzone aż do Siedlec.

Województwo lubelskie zniknie z mapy Polski? Jest taki pomysł

Nie wszyscy jednak popierają ten pomysł. Marian Lic, emerytowany nauczyciel związany z górnictwem i jednocześnie aktywista z Tychów jest zdania, że utworzenie 22 województw nie jest najlepszym rozwiązaniem.

-  Według mnie optymalna liczba województw to 8, z dużymi ośrodkami metropolitalnymi. Województwa powinny liczyć od 3,5 do 5,5 mln ludzi, najlepiej ok. 4,5 mln. Obniżyłoby to koszty utrzymania administracji i zwiększyło możliwości inwestycyjne w rozwój regionu - argumentuje  Lic.

Jak informuje Portal Samorządowy, proponowane przez niego województwa to:

  • małopolskie (stolica: Kraków),
  • śląskie (Katowice),
  • dolnośląskie (Wrocław),
  • wielkopolskie (Poznań),
  • środkowopolskie (Łódź),
  • mazowieckie (Płock),
  • mazursko-podlaskie (Białystok)
  • oraz pomorskie (Gdańsk).

Zgodnie z tą koncepcją woj. lubelskie przestałoby istnieć. Miałoby się stać częścią woj. środkowopolskiego wraz z Kielcami, a stolicą zostałaby Łódź.

Zobacz także: Lublin zaroił się od studentów! Tak wygląda początek października w centrum miasta. Zobacz zdjęcia

Listen on Spreaker.