Województwo lubelskie coraz częściej nawiedzają gwałtowne załamania pogodowe. Jak się przygotować na ekstremalne zjawiska atmosferyczne?

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne pixabay/sethink Województwo lubelskie coraz częściej nawiedzają gwałtowne załamania pogodowe. Jak się przygotować na ekstremalne zjawiska atmosferyczne?

Lato

Województwo lubelskie coraz częściej nawiedzają gwałtowne załamania pogodowe. Jak się przygotować na ekstremalne zjawiska atmosferyczne?

2024-07-09 11:44

- Jeżeli jesteśmy na dworze, starajmy się znaleźć schronienie – podkreśla starszy kapitan Andrzej Szacoń, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. - Jeżeli jest taka możliwość, wróćmy do domu. Jeżeli nie, znajdźmy galerię handlową, urząd, jakieś miejsce, gdzie możemy się schronić przed zagrożeniem.

- Jeżeli jesteśmy na jakiejś otwartej przestrzeni, załóżmy w górach, poszukajmy jakiegoś zagłębienia terenu, skulmy się, połączmy nogi i przeczekajmy ten najgorszy okres – mówi . Jeżeli chodzi o zabezpieczenie naszego mienia, pochowajmy rzeczy z balkonów, zabezpieczmy te rzeczy, ponieważ przy silnych podmuchach wiatru jest ryzyko, że coś może spaść na osoby, które będą przechodziły niżej.

TRĄBA POWIETRZNA nad Lublinem. Kataklizm niszczył WSZYSTKO na drodze

- Trudno w mieście o to, żeby zaparkować samochód nie pod drzewem – dodaje Szacoń. - Wiem, mieszkam na osiedlu, gdzie tych drzew jest bardzo dużo. Warto o tym pamiętać, że jak jest taka możliwość, to nie parkujmy samochód pod drzewami, ponieważ w wyniku silnego wiatru bardzo często jest tak, że konar spadnie i w przypadku miasta są to 3-4 uszkodzone samochody, więc i duże straty finansowe. Warto mieć też naładowany telefon komórkowy, żeby móc zadzwonić po służby, jeżeli jest taka potrzeba.

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Pożary, połamane drzewa i zalane posesje. Strażacy z woj. lubelskiego mieli pełne ręce roboty!