Wojewoda lubelski z dodatkowym wsparciem. Powołany został Zespół doradczy do spraw ochrony środowiska

i

Autor: Arkadiusz Więsek Wojewoda lubelski z dodatkowym wsparciem. Powołany został Zespół doradczy do spraw ochrony środowiska

Środowisko

Wojewoda lubelski z dodatkowym wsparciem. Powołany został Zespół doradczy do spraw ochrony środowiska

Zespół ma zapewnić możliwość szerokiej współpracy, wymiany doświadczeń i informacji na temat ochrony środowiska w regionie. Będzie pełnił funkcję opiniodawczo - doradczą wojewody lubelskiego, oraz opiniował akty prawne, które będą poddawane konsultacjom społecznym. W składzie nowego zespołu znaleźli się przedstawiciele regionu, administracji oraz służb.

Zespół powstał na polecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Zależało nam na tym, aby Zespół składał się z osób kompetentnych, osób z wiedzą, z doświadczeniem, najlepiej również reprezentujących odpowiednie instytucje. Będą w nim zasiadali, przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, przedstawiciel marszałka województwa, przedstawiciele związku gmin Lubelszczyzny oraz przedstawiciel konwentu powiatów, będą również przedstawiciele policji i straży pożarnej, więc kompleksowo i merytorycznie podchodzimy do tych spraw. Bardzo nam zależy na tym, aby Zespół obradował efektywnie, aby pełnił tę rolę doradczą dla nas jako osób stojących na czele Urzędu Wojewódzkiego. Mówię o sobie i o moich zastępcach. Będziemy chcieli, żeby pełnił funkcję opiniodawczą, jeśli chodzi o różnego rodzaju akty prawne, aby brał aktywny udział w konsultowaniu tych aktów - mówi wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

FB:Te co skaczą i fruwają, do Lublina zapraszają...

W trakcie pierwszego posiedzenia Zespół obradował na temat nielegalnych składowisk odpadów.

Mamy aktualnie zlokalizowanych 24 takich nielegalnych składowisk odpadów w 23 gminach, z czego 7 takich składowisk może stanowić potencjalne zagrożenie dla ludności mieszkającej w pobliżu. Jeśli chodzi o działania podjęte przez służby, mam na myśli Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, policję, prokuraturę, to niektóre są już w procesie likwidacji oraz na etapie prowadzenia dochodzenia przez policję, inne sprawy są w prokuraturze, a niektóre są już w sądzie. Te mniejsze składowiska gminy starają się usunąć we własnym zakresie - mówi Lucjan Orgasiński przewodniczący zespołu, zastępca Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Priorytetem dla Zespołu są dwa nielegalne składowiska. Jedno w powiecie łukowskim, a drugie w powiecie włodawskim. Koszt ich usunięcia według szacunków to kolejno 150 tys. złotych i od 12 do 15 milionów złotych.

Lublin Radio ESKA Google News
Autor:

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych. Jak wyglądają przygotowania na najstarszym cmentarzu w Lublinie?