XXIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie w Wojciechowie będą trwać przez najbliższe dwa tygodnie. W tym czasie tajniki tego rzemiosła będzie zgłębiać 16 uczestników w wieku od 18 do 52 lat, którzy zjechali na Lubelszczyznę z różnych zakątków Polski. Wśród nich jest między innymi Piotr Tarczyński, który przyjechał na warsztaty z Poznania, a na co dzień pracuje jako konstruktor maszyn.
„Kowalstwo to moja pasja od przynajmniej 14 lat. Zaczęło się od tego, że po zajęciach kształcenia praktycznego mieliśmy możliwość kucia w prawdziwej kuźni. Staraliśmy się nauczyć, jak najwięcej, ale to nadal nie było wszystko. Teraz na spokojnie mogę zacząć na nowo swoją pasję z kuciem, na nowo się czegoś nauczyć – od jak najdrobniejszych podstaw, od zwykłego kucia przysłowiowego gwoździa” – powiedział w rozmowie z PAP uczestnik warsztatów.
Czego można się nauczyć na warsztatach kowalskich?
W programie dwutygodniowego szkolenia, które rozpoczęło się 27 czerwca, znalazły się między innymi:
- zapoznanie z podstawowymi narzędziami kowalskimi,
- nauki rozpalania ogniska kowalskiego,
- nauki podstawowych technik kowalskich,
- zdobnictwa,
- regeneracji narzędzi kowalskich,
- pokazy technik i umiejętności kowalskich w wykonaniu mistrzów.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy będą musieli natomiast wykonać pracę końcową na dowolnie wybrany temat.
„Uczestnicy chcą zgłębić tajniki tego zawodu i pracować jako kowale. Nauka będzie trwać na placu przy Wieży Ariańskiej, gdzie rozstawione będą specjalne stanowiska, paleniska i kowadła. Zajęcia poprowadzą mistrzowie z województwa podkarpackiego –Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła i Stanisław Wozowicz” – wyjaśniła dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Wojciechowie Agnieszka Gąska.
Gąska zwraca także uwagę na to, że co roku wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane z pracą w metalu, ale też osoby planujące się przebranżowić lub traktujące ten zawód hobbistycznie.
„W poprzednich latach byli to również np. nauczyciele, pracownicy korporacji. Zainteresowanie naszą propozycją nie słabnie, z czego bardzo się cieszymy” – podkreśliła.
Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej w lipcu w Wojciechowie
Na zakończenie trwających od 27 czerwca warsztatów odbędą się Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej, które potrwają w dniach 7-9 lipca w Wojciechowie.
„Przyjeżdżają do nas wtedy kowale z całej Polski i zagranicy, żeby wziąć udział w konkursach kucia artystycznego. W tym roku przywiozą ze sobą wcześniej zadaną pracę, którą był kosz uliczny, natomiast temat drugiej pracy poznają na miejscu w Wojciechowie” – wyjaśniła Agnieszka Gąska. W trakcie targów odbędzie się też m.in. sympozjum, wystawa wyrobów kowalskich, koncerty.
Głównym celem Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego. Coroczne wydarzenie organizowane w ramach wojciechowskiej Kuźni Talentów, czyli jedynej szkole kowalstwa w Polsce, zostało nagrodzone ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu i propagowanie kowalstwa artystycznego oraz użytkowego. Na przestrzeni lat w warsztatach uczestniczyło ponad 460 osób. Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.