Księżyc zasłoni Słońce w przyszły poniedziałek.
W eklektycznej grupie powodów znajdują się muzułmanin, baptysta, adwentysta dnia siódmego, dwóch wyznawców afrykańsko-karaibskiego synkretycznego kultu Santeria i jeden ateista. Każdy z nich szczerze uważa, że kwietniowe zaćmienie słońca jest wydarzeniem religijnym – głosi pozew.
Więźniowie weszli na drogę prawną w odpowiedzi na decyzję o stanowego departamentu więziennictwa, który zapowiedział na 8 kwietnia blokadę osadzonych: nie będą się odbywały odwiedziny, a podczas zaćmienia skazani nie będą mogli przebywać na spacerniaku.
Jeden ze składających skargę, Jeremy Zieliński, początkowo uzyskał pozwolenie na obejrzenie zaćmienia słońca (co, jak głosi pozew, miało ogromne znaczenie dla niego jako ateisty ze względu na celebrację "nauki i rozumu"). Jednak po ogłoszeniu blokady pozwolenie cofnięto.
– Pan Zieliński jest głęboko przekonany, że obserwowanie zaćmienia słońca z ludźmi różnych wyznań ma kluczowe znaczenie dla praktykowania wiary, ponieważ centralnym aspektem ateizmu jest celebrowanie wspólnego człowieczeństwa i jednoczenie ludzi, aby zachęcić ich do znalezienia płaszczyzny porozumienia – brzmi pozew.
Adwentysta dnia siódmego David Haigh powiedział dziennikarzom, że "minie 20 lat, zanim pojawi się kolejna taka szansa. (...). Nie sądzę, że tylko dlatego, że przebywam w więzieniu, należy odmówić mi tej możliwości, zwłaszcza że zaćmienie ma nastąpić w czasie, gdy normalnie odbywa się rekreacja na wolnym powietrzu".
Więźniowie, którzy będą mogli oglądać zaćmienie z okien cel lub miejsc pracy, dostaną okulary ochronne – powiedział rzecznik.
– Obecnie analizujemy prośby religijne dotyczące oglądania zaćmienia – dodał.
Zobacz zdjęcia: Hybrydowe zaćmienie słońca. Najrzadsze ze wszystkich