Na terenie Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim podpisano w poniedziałek umowę z wykonawcą budowy nowego pawilonu mieszkalnego dla osadzonych. Obecny w czasie uroczystości wiceminister aktywów państwowych Jan Kanthak podkreślił, że to odpowiedź na zwiększające się potrzeby w polskim więziennictwie.Wiceminister dodał, że miasto znane jest m.in. dzięki jednemu z najnowocześniejszych zakładów karnych w Polsce. Cieszy to, że rozwija się, nie spoczywa na laurach i prowadzone są dalsze inwestycje – zaznaczył Kanthak.
Zwrócił uwagę, że oprócz nowego budynku dla osadzonych, powstanie także infrastruktura towarzysząca, która ma ułatwiać pracę funkcjonariuszom.
"W związku z tym, że będzie więcej osadzonych, będą też większe potrzeby, jeśli chodzi o nowe miejsca pracy dla funkcjonariuszy. I to jest z korzyścią w szczególności dla Służby Więziennej, ale też z korzyścią dla miasta" – podkreślił wiceminister aktywów państwowych.
Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Lublinie ppłk Cyprian Bas podkreślił, że zwiększenie liczby funkcjonariuszy o kolejnych 50 da możliwość zatrudnienia osobom mieszkającym w okolicach.
"Wierzę, że jest to dobra inwestycja i, że przyczyni się też do właściwego bezpieczeństwa publicznego dla osób, które mieszkają w powiecie i w gminie Opole Lubelskie" – dodał ppłk Bas.
Wykonawca inwestycji, prezes POMET Wronki Jakub Kaczorowski wyraził chęć, aby przy tej inwestycji pracowali także osadzeni.
"Oprócz pracy dla mieszkańców, będzie również praca dla osadzonych. Resocjalizacja osadzonych jest głównym założeniem i celem ministerstwa sprawiedliwości, centralnego zarządu Służby Więziennictwa, jak i państwowych przedsiębiorstw przy więzieniu" – uzupełnił Kaczorowski.
Dyrektor Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim ppłk Paweł Łyś poinformował, że obecnie jednostka dysponuje 627 miejscami dla osadzonych. "Dzięki rozbudowie o kolejny pawilon mieszkalny powiększy swoją pojemność o kolejne 258 miejsc, co w konsekwencji będzie skutkować powiększeniem pojemności jednostki o przeszło 40 proc." – podał dyrektor.
Oprócz 3-kondygnacyjnego pawilonu mieszkalnego inwestycja obejmie również m.in.:
- rozbudowę magazynu depozytowego i biura przepustek,
- budowę 10 pól spacerowych dla osadzonych,
- rozbudowę szatni dla funkcjonariuszy.
Inwestycja realizowana będzie w ramach programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022-2025. Rozbudowa Zakładu Karnego w Opolu Lubelskim będzie kosztować prawie 38 mln złotych. Prace mają zakończyć się we wrześniu 2024 r.
Polecany artykuł: