Wielkie zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności

i

Autor: unsplash.com Zdjęcie ilustracyjne

zmiany

Wielkie zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności. Ruszyły prace

2025-02-08 10:06

Ruszyły prace nad nowym systemem orzekania o niepełnosprawności, jego główna część ma powstać do połowy 2027 r. - poinformował wiceminister rodziny Łukasz Krasoń. Podkreślił, że na samo przebudowanie systemu monitoringu orzekania trafi ze środków unijnych prawie 200 mln zł.

Za trzy lata wszystko się zmieni

Nowy system orzecznictwa jest długo oczekiwaną reformą, o którą od lat apelują środowiska osób z niepełnosprawnością. Na potrzebę wdrożenia zmian zwracał uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. W wystąpieniu do ministerstwa rodziny ze stycznia 2025 r. Marcin Wiącek przypomniał, że obecnie jest kilka systemów orzekania, a prace nad ich ujednoliceniem do dziś nie zostały ukończone.

Wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń poinformował, że „finalizowane są prace przygotowawcze w sprawie projektu, którego celem będzie nowy, lepszy system orzekania o niepełnosprawności w Polsce”.

Tor do nauki jazdy na wózku inwalidzkim na kieleckiej Kadzielni

- Prawie 200 milionów złotych z Unii Europejskiej przekażemy na prace analityczne i przygotowanie nowego systemu EKSMOoN, czyli głównego teleinformatycznego systemu monitoringu orzekania o niepełnosprawności - przekazał Krasoń.

Zapowiedział, że „w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat ten system zostanie kompletnie przebudowany”.

- Prace ruszyły. To jest proces zaplanowany do pierwszej połowy 2028 roku, ale ta główna część dotycząca nowego systemu - wedle planów – ma powstać do połowy 2027 roku, czyli jeszcze przed planowanymi wyborami parlamentarnymi. Mam wielką nadzieję, że tak się stanie - podkreślił wiceminister.

Rentę socjalną w Polsce pobiera 300 tys. osób

Szerokie dyskusje wzbudza też uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja ustawy w sprawie dodatku dopełniającego do renty socjalnej w wysokości 2520 zł. Jest to dodatkowe świadczenie pieniężne przysługujące osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji.

Podczas prac parlamentarnych senackie biuro legislacyjne podnosiło kwestie zgodności przepisów z konstytucją, a konkretnie z zasadą równości. Jak argumentowano, wsparcia nie przyznano osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które są uprawnione do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, mimo że są w podobnej sytuacji.

Wiceminister Krasoń zapowiedział, że grupa uprawnionych do dodatku będzie rozszerzona.

- Jeszcze w listopadzie poprzedniego roku złożyliśmy wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu poszerzającego grupy pobierające dodatek dopełniający o osoby całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji, które są uprawnione do innych rent niż renta socjalna - poinformował.

Pełnomocnik rządu zaznaczył, że obecnie toczą się prace analityczne przy KPRM-ie w sprawie przeglądu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami tak, aby znaleźć możliwości finansowania tego typu dodatku także dla innej grupy.

- Mamy dziś blisko sześćdziesiąt świadczeń kierowanych do osób z niepełnosprawnościami - pieniężnych, niepieniężnych, różnych upustów. To jest bardzo duża liczba, a środki, które idą na ten cel to rocznie blisko sześćdziesiąt miliardów złotych. Mamy też pięć systemów orzekania. To trzeba uporządkować - podkreślił.

Pierwsza wypłata dodatku dopełniającego ma nastąpić w maju 2025 r. w terminach płatności rent socjalnych, z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Świadczenie ma trafić do około 130 tys. osób. W sumie rentę socjalną pobiera około 300 tys. osób.

Zobacz także: Otwarcie poradni ortopedycznej w WOMP-ie w Lublinie