Łącznie miasto zakupiło 200 budek lęgowych dla jerzyków oraz 450 budek lęgowych typu dla drobnego ptactwa. Fundusze na te inwestycję pochodziły z Budżetu Obywatelskiego, a działania są realizowane w ramach dwóch projektów „Lublin przyjazny zwierzętom” oraz „Wygnajmy krwiopijców z naszego miasta! Pakiet premium czyli jerzyki + odkomarzanie i będziemy mieli luksiurne miasto bez komarów i kleszczy!”
— Ptaki, a szczególnie jerzyki są zwierzętami niezwykle pożytecznymi – zjadają olbrzymie ilości owadów takich jak komary, muchy, czy meszki. Jeden jerzyk może zjeść do 20 tysięcy komarów dziennie. Zakupione przez nas budki lęgowe mają na celu ochronę tych zwierząt oraz zwiększenie ich populacji w naszym mieście. Badania pokazują, że ptaki bardzo łatwo adaptują się do zastępczych schronień. — mówi Tomasz Lis, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Teraz według zapowiedzi nowe domki dla jerzyków pojawią się na budynkach zarządzanych przez Spółdzielnie Mieszkaniowe oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego Nowy Dom oraz na elewacjach kilkunastu przedszkoli i szkół. Ponadto kilkadziesiąt placówek oświatowych zyska budki lęgowe dla drobnego ptactwa. Termin wieszania budek dla jerzyków nie jest jeszcze dokładnie znany, bo wszystko zależy od tego kiedy ptaki będą chciały do miasta przylecieć. Powrót jerzyków z zimowania przypada na koniec kwietnia i początek maja. Budek nie można też powiesić za wcześnie, bo jest ryzyko, że inne gatunki ptaków, będą chciały stworzyć sobie w nich domy.
Gdzie dokładnie znajdą się nowe schronienia dla ptaków znajdziecie na lublin.eu.