ciekawostki

We wsi w woj. lubelskim znajdziesz niesamowitą atrakcję turystyczną! Stoi tu latarnia umarłych [GALERIA]

2024-10-22 16:30

To idealne miejsce na wycieczkę niedaleko Lublina! W najbliższym czasie czeka nas piękna pogoda, więc zdecydowanie warto skorzystać z tego kierunku. Mowa tu o wsi Dębówka w powiecie lubelskim. To miejsce jest idealne na jesienny spacer, a także na to, aby zobaczyć tu… latarnię umarłych!

Spis treści

  1. Latarnia umarłych w Dębówce – pierwsza w Europie od wieków
  2. Jak znaleźć latarnię umarłych niedaleko Lublina?
  3. Latarnia umarłych – niezwykła atrakcja turystyczna niedaleko Lublina

Latarnia umarłych w Dębówce – pierwsza w Europie od wieków

Wielkimi krokami zbliża się święto Wszystkich Świętych. Jest to czas, który poświęcamy na zadumę, spotkania z bliskimi, czy sprzątanie grobów, a także na wspominanie osób, których już nie ma z nami.

Teraz to idealny czas, aby wybrać się na krótką wycieczkę niedaleko Lublina, aby zobaczyć niezwykłą latarnię umarłych w miejscowości Dębówka w pow. lubelskim. Ma ona znaczenie zarówno praktyczne, jak i symboliczne, związane z kultem zmarłych oraz średniowiecznymi wierzeniami.

Krwawa bójka w Lublinie,  poszło o smak wódki

Jak znaleźć latarnię umarłych niedaleko Lublina?

To bardzo ważny zabytek, który znajdziemy dolinie Czechówki, niemal na trójstyku Dębówki, Lublina i Dąbrowicy (dzieli je 130 metrów). Latania umarłych stoi w lesie. Ta niezwykłą budowlę znajdziecie kilkaset metrów od tamtejszego kościoła, więc najlepiej iść do tego miejsca ulicą Wądolną.

Latarnia umarłych w Dębówce to pierwszy taki obiekt od 700 lat! Takie budowle najczęściej powstawały w pobliżu lub na terenie cmentarzy, przytułków i szpitali, a ich misja była jedna – ostrzec przed niebezpieczeństwem i śmiercią. Swoim światłem ma przekazywać, że każdy, kto się tu zbliży, jest w miejscu pomiędzy niebem i ziemią.

Latarnia umarłych – niezwykła atrakcja turystyczna niedaleko Lublina

Latarnia umarłych niedaleko Lublina jest wykonana z kamienia wapiennego i ma 5 metrów wysokości. Budowa odbywała się z poszanowaniem ówczesnych praktyk. Czyli w dużej mierze ręcznie, mimo że wiązało się to z dźwiganiem materiałów ważących 140 kilogramów. Używano również narzędzi do obróbki kamienia, którymi posługiwano się w średniowieczu.

Niedaleko latarni umarłych jest także tzw. krzyż pokutny, a także drewniany posąg. Całość tworzy mały parki historyczny, którego pomysłodawca jest stowarzyszenie Curia Mediavalis.

To zdecydowanie niezwykłe miejsce, które będzie idealne na krótką wycieczkę niedaleko Lublina! Wybraliśmy się tak z aparatem. Koniecznie zobaczcie, jak prezentuje się to miejsce, ale także zachęcamy do tego, aby samodzielnie wybrać się tam na spacer.

Zobacz także: „Okna Inspiracji”. Z kamienic na Starym Mieście w Lublinie spoglądają czarno-białe portrety

MEEK, OH WHY? Czy nadal jest go dwóch? RAP20
Czy utożsamia się jeszcze z tekstami z pierwszych płyt, jak wyglądała droga do najnowszej – „Wszystko w swoim czasie” – a także jak wygląda powstawanie rapowego, koncepcyjnego albumu w 2024 roku. Meek, Oh Why? odwiedził Matiego Fuczyło w RAP20 Radia ESKA. Słuchajcie! RAP20 w pełnej wersji – na żywo w każdy poniedziałek o 23:00 w Radiu ESKA.
RAP20