Spółka GreenX Metals poinformowała, że wygrała postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce w sprawie kopalni węgla kamiennego Jan Karski, jaka miała powstać w woj. lubelskim. Inwestycja planowana była we wsi Kulik w gminie Siedliszcze w pow. chełmskim.
Problemy z realizacją inwestycji pojawiły się m.in. w 2018 roku, kiedy radni gminy Cyców zaczęli sprzeciwiać się budowie kopalni. Australijskie spółka weszła w spór z Ministerstwem Środowiska, zarzucając brak decyzji o użytkowaniu górniczym całego złoża Lublin w odpowiednim terminie. Od 2021 roku spółka rozpoczęła proces o odszkodowania.
Polska będzie musiała zapłacić duże odszkodowanie
Jak podano, spółce zostało przyznane odszkodowanie w kwocie około 252 milionów GBP (490 milionów AUD/1,3 mld zł) przez Trybunał Arbitrażowy, na podstawie polsko-australijskiej BIT, które zawiera odsetki ustalone w oparciu o stopę Sterling Over-Night Interbank Average (SONIA) powiększone o jeden procent (+1 proc.) kapitalizowane corocznie, począwszy od 31 grudnia 2019 roku do dnia wydania orzeczenia (7 października 2024 r.). Odsetki będą narastać według stawki SONIA + 1 proc. kapitalizowanej rocznie, do dnia pełnej i ostatecznej płatności przez pozwaną.
Ponadto spółce zostało przyznane odszkodowanie w kwocie około 183 mln GBP (353 mln AUD / 941 mln zł) przez Trybunał Arbitrażowy, na podstawie TKE, które obejmuje odsetki naliczane według stawki SONIA + 1 proc., kapitalizowane rocznie, począwszy od 31 grudnia 2019 roku. Odsetki będą nadal narastać według stawki SONIA + 1 proc., kapitalizowane rocznie, aż do pełnej i ostatecznej płatności przez Pozwaną.
Nie będzie kolejnej kopalni w woj. lubelskim
Trybunał jednogłośnie uznał, że Rzeczpospolita Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z traktatów w odniesieniu do projektu Jan Karski, co uprawnia GreenX do odszkodowania. W odniesieniu do projektu Dębieńsko Trybunał nie uwzględnił roszczenia na podstawie traktatów.
Wszystkie koszty GreenX związane z arbitrażem były finansowane na zasadzie ograniczonego regresu przez specjalistyczny fundusz arbitrażowy LCM.
Polska ma 28 dni od daty orzeczenia BIT i 3 miesiące od otrzymania orzeczenia ECT na złożenie wniosku o uchwałę w sprawie odpowiednich orzeczeń, które mogą być uchylone tylko w ograniczonych okolicznościach. Ważne jest, aby zauważyć, że żądanie o "uchylenie" różni się od ogólnej "apelacji", ponieważ wniosek o uchylenie zazwyczaj może dotyczyć jedynie braku jurysdykcji ze strony Trybunału lub proceduralnej niesprawiedliwości, w przeciwieństwie do apelacji, w której meritum sprawy może być ponownie rozpatrzone przez sąd.
Zobacz także: Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ‘80 widziane z góry! Tak wygląda ten plac budowy w Lublinie