W Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kolejne spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej

i

Autor: Arkadiusz Więsek W Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kolejne spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej

W Urzędzie Wojewódzkim odbyło się kolejne spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej

2024-03-13 11:05

- Dzięki LGK możemy koordynować nasze działania - mówi wicewojewoda lubelski Andrzej Maj. - Zaangażowanie środowisk pozarządowych w ten projekt jest ogromne. Mam nadzieję, że mimo tego, że mamy coraz mniej uchodźców z Ukrainy na terenie województwa lubelskiego, ta Grupa będzie nadal aktywnie działać.

Grupa działa w ramach wsparcia Rządu RP, a jej celem jest między innymi wzmocnienie koordynacji oraz wymiany informacji pomiędzy Wojewodą Lubelskim, władzami lokalnymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w regionie oraz Organizacją Narodów Zjednoczonych. W jej skład wchodzą między innymi Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie, Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Caritas Archidiecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Centrum Wolontariatu w Lublinie, Fundacja im. Leny Grochowskiej, Fundacja Jana Zamojskiego, Fundacja Nowy Staw, Instytut na Rzecz Państwa Prawa, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Nadbużański Oddział Straży Granicznej, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

- W lubelskich punktach przebywa obecnie 2,7 tysiące osób – dodaje wicewojewoda lubelski Andrzej Maj. - Są to szczególnie matki z dziećmi oraz osoby starsze. Mimo, że spada liczba uchodźców, którzy odwiedzają nasze punkty recepcyjne, to dalej jesteśmy przygotowani na nowe osoby.

Lublin. 85-latek wyrzucił pieniądze przez okno

- Integracja ukraińskich uchodźców w Polsce przebiega niezwykle pomyślnie - mówi kierownik Biura Terenowego Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Lublinie Marco Procaccini. - Niedawno opublikowaliśmy wyniki ciekawego badania, które przeprowadziliśmy, z Deloitte. Wynika z niego, że ​​uchodźcy w ogromnym stopniu wnieśli wkład w polską gospodarkę w 2023 r., przy czym do Polski trafiło od 15 do 20 miliardów złotych w formie podatków, a wkład szacowano na od 0,7 do 1,1% polskiego PKB.

Raport na temat wpływu ukraińskich uchodźców na gospodarkę w Polsce znajdziecie tutaj. 

Zobacz także naszą galerię zdjęć: Te pyszności będzie można zjeść podczas Restaurant Week