Kiedyś wysypisko śmieci, dziś Park Zawilcowa w Lublinie
Oficjalne otwarcie parku Zawilcowa na lubelskiej „Kalinie” odbyło się we wrześniu 2018 roku. Nowe miejsce rekreacji objęło powierzchnię około 14 ha, na której w XX wieku działało składowisko odpadów. Wysypisko zostało zamknięte w 1974 r., zaś na części tego obszaru pozostały fragmenty zabudowań po nieczynnej oczyszczalni ścieków. Od lat 90. do 2006 r. teren ten był rekultywowany – jak czytamy na stronie lublin.eu – poprzez „zasypanie materiałami organicznymi (liście i gałęzie) oraz ziemią”.
Z kolei w 2013 r. rozpoczęto prace na południowo-zachodnim fragmencie tego terenu (przeznaczonym na plac zabaw), w ramach których m.in. uprzątnięto gruz i odpady komunalne, przeprowadzono wycinkę części drzew i wybudowano alejkę od strony osiedla. W kolejnych latach wykonane zostało odchwaszczanie obszaru, zamontowano pierwsze urządzenia dla dzieci oraz wykonano nasadzenia drzew i krzewów, a następnie powstały kolejne trawniki. W obrębie placu zabaw pojawiły się też kosze na śmieci i ławki, a budynki będące pozostałością po oczyszczalni ścieków zostały rozebrane.
Szersze prace przy budowie parku Zawilcowa w Lublinie ruszyły natomiast w 2017 r. Ich wykonawcą była firma Budimex. Inwestycja pochłonęła około 7,2 mln zł, przy czym 5,2 mln zł pochodziło z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Otwarcie nowego parku, jak już wspomnieliśmy, odbyło się natomiast we wrześniu 2018 r.
Jakie atrakcje znajdują się w parku Zawilcowa w Lublinie?
Park Zawilcowa to obecnie największe miejsce rekreacji w dzielnicy Kalinowszczyzna w Lublinie. Składa się z dwóch części. Co w nich znajdziemy? W dolnej (od strony ul. Krokusowej) znajduje się ogród sensoryczny i strefa przyrodnicza, w których są m.in.: tablice edukacyjne, drewniane rzeźby zwierząt, kolorowe elementy architektury i podwyższone rabaty z różnymi roślinami. Są tu też budki lęgowe i hotele dla owadów.
Z kolei w górnej części tego terenu mieści się zegar słoneczny oraz plac fitness. Na całości nie brakuje też ścieżek pieszo-rowerowych oraz elementów małej architektury. Park Zawilcowa pełni więc obecnie zarówno funkcje rekreacyjne, jak i dydaktyczne. Jest też dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Zobacz na zdjęciach, jak obecnie prezentuje się ten teren!
![Lublin Radio ESKA Google News](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-vaga-Y8yG-hNMK_lublin-radio-eska-google-news-664x442-nocrop.jpg)