Spis treści
- Gdzie jest najniżej położony punkt w woj. lubelskim?
- Najniższy punkt zlokalizowany niedaleko jednej z najstarszych wsi
- To jedna z najstarszych wsi w woj. lubelskim – najważniejsze atrakcje
Gdzie jest najniżej położony punkt w woj. lubelskim?
Najniżej położony punkt w województwie lubelskim znajduje się w dolinie Bugu, na granicy z Białorusią i Ukrainą. Jest to obszar w pobliżu miejscowości Horodło, gdzie rzeka Bug opuszcza Polskę. Region ten należy do Kotliny Hrubieszowskiej, będącej częścią Niziny Nadbużańskiej, która wyróżnia się urodzajnymi glebami i płaskim ukształtowaniem terenu.
Wysokość tego punktu wynosi około 114 m n.p.m., co czyni go najniżej położonym miejscem w województwie. Dla porównania największa depresja w geografii Polski znajduje się na terenie Żuław Wiślanych. Jeszcze do niedawna uważano, że najniższy punkt w Polce znajduje się w Raczkach Elbląskich, gdzie depresja wynosi 1,8 m p.p.m. Okazało się jednak, że we wsi Marzęcino wartość ta jest większa i wynosi 2,07 m p.p.m.
Najniższy punkt zlokalizowany niedaleko jednej z najstarszych wsi
Najniżej położony punkt w województwie lubelskim, znajdujący się w dolinie rzeki Bug w okolicach Horodła, jest interesującym miejscem zarówno z geograficznego, przyrodniczego, jak i historycznego punktu widzenia. To miejsce w woj. lubelskim zdecydowanie poleca się na rodzinną wycieczkę!
Najniżej położony punkt województwa lubelskiego, znajdujący się w dolinie Bugu w okolicach Horodła, jest oddalony od Lublina o około 130 km w kierunku południowo-wschodnim. Podróż do tego miejsca zajmuje około 2–2,5 godziny, w zależności od środka transportu i trasy.
To jedna z najstarszych wsi w woj. lubelskim – najważniejsze atrakcje
Bug to jedna z ostatnich dużych rzek w Europie o naturalnym, meandrującym biegu, co czyni ją niezwykle cennym ekosystemem dlatego zdecydowanie warto odwiedzić tamtejsze okolice.
Dolina Bugu w okolicach Horodła jest częścią obszaru Natura 2000 oraz parku krajobrazowego „Nadbużański Park Krajobrazowy”, więc to idealne miejsce dla osób, które poszukują spokoju i chcą pobyć na łonie natury. W tej okolicy popularne są spływy kajakowe. Tego typu zwiedzanie umożliwi podziwianie dzikiej przyrody.
W tych okolicach warto zwiedzić także jedną z najstarszych wsi w woj. lubelskim. Mowa tu o miejscowości Horodło, która była ważnym ośrodkiem administracyjnym i handlowym w okresie średniowiecza.
W 1413 roku podpisano tu Unię horodelską, która była jednym z kluczowych dokumentów łączących Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie!
Znajduje się tu m.in. Kopiec Unii Horodelskiej, który upamiętnia to wydarzenie, oraz zabytkowy kościół pw. św. Jacka i Stanisława Biskupa.
Zobacz także galerię: Mało znana atrakcja turystyczna w woj. lubelskim. Zobacz ruiny zamku w Bychawie