Województwo lubelskie walczy z wścieklizną
W woj. lubelskim wykryto już pond 30 ognisk wścieklizny. Na początku stycznia 2025 roku Powiatowy Lekarz Weterynarii w Hrubieszowie poinformował o stwierdzeniu kolejnego przypadku wścieklizny w powiecie hrubieszowskim. 27 grudnia potwierdzono ognisko tej choroby u kuny, którą znaleziono w Bereżnicy (gmina Horodło).
Chorobę wykrywano już u lisów, ale też u jenotów, kotów, psów, sarny, krów - w różnych miejscowościach południowo-wschodniej części województwa, w powiatach biłgorajskim, hrubieszowskim, krasnostawskim, tomaszowskim i zamojskim.
W miejscach wyznaczonych jako zagrożone wścieklizną - wojewoda lubelski zarządził odstrzały sanitarne lisów i jenotów, które są głównymi nosicielami choroby. Odstrzał taki przeprowadza się, gdy jest dużo zwierząt, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W woj. lubelskim mają być prowadzone do 28 lutego 2025 r.
Przypominamy, że wścieklizna jest niebezpieczną, nieuleczalną i śmiertelną chorobą. Głównym nosicielem wścieklizny w Polsce jest lis rudy. Do zakażenia człowieka dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę. Jedyną skuteczną metodą zapobiegania wściekliźnie są szczepienia ochronne.
W tych miejscach będą strzelać do listów!
Odstrzał sanitarny, zarządzony przez wojewodę lubelskiego, ma objąć powiaty:
- biłgorajski - 275 sztuk lisów i 8 jenotów;
- hrubieszowski - 172 sztuk lisów i 20 jenotów,
- krasnostawski - 236 sztuk lisów,
- tomaszowski - 176 lisów i 12 jenotów,
- zamojski - 233 lisów oraz 24 jenotów.
Na liście miejsc opublikowanym na początku 2025 roku w rozporządzeniu wojewody lubelskiego, gdzie przeprowadzony będzie taki proceder, są takie miejsca jak Nadleśnictwo Zwierzyniec, Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski czy nawet Roztoczański Park Narodowy.
Zobacz także: Zimowy spacer po Lublinie! Tak się prezentuje stolica woj. lubelskiego w mroźnej odsłonie