Spis treści
- Malownicza wieś w powiecie parczewskim
- To raj nie tylko dla ornitologów! W tej wsi zaczyna się popularna ścieżka przyrodnicza
Malownicza wieś w powiecie parczewskim
Na terenie gminy Sosnowica w powiecie parczewskim w woj. lubelskim leży wieś Pieszowola. Dawniej miejscowość ta występowała pod nazwą Psia Wola i stanowiła zaścianek szlachecki, a w źródłach historycznych występuje w XVI wieku. Na przestrzeni lat zmieniali się właściciele wsi; w XIX wieku przeszła ona na własność rodu Krassowskich, a do początku II wojny światowej istniał tam dwór i park dworski (obecnie istnieje jedynie park).
Prawdopodobnie to właśnie w Pieszowoli powstał tekst do tzw. nieoficjalnego hymnu Armii Krajowej i zarazem jednej z najpopularniejszych piosenek Polski Walczącej, czyli utworu pt. „Hej, chłopcy, bagnet na broń” autorstwa Krystyny Krahelskiej. Autorka miała napisać go podczas przebywania w tutejszym majątku rodziny Krassowskich w 1943 r.
To raj nie tylko dla ornitologów! W tej wsi zaczyna się popularna ścieżka przyrodnicza
W Pieszowoli znajduje się część Poleskiego Parku Narodowego wraz ze znaną ścieżką przyrodniczą – Perehod. Trasa ta liczy około 5 km i prowadzi między pieszowolskimi stawami podworskimi. Na jej terenie zlokalizowane są dwie wieże widokowe oraz schron ornitologiczny, które ułatwiają obserwację występujących na tym terenie ptaków. Można tu bowiem spotkać między innymi takie okazy, jak:
- bąk,
- czapla,
- kormoran,
- orzeł bielik,
- kaczki podgorzałki,
- zimorodki,
- żurawie.
Ponadto, w pieszowolskich stawach występuje „skarb Poleskiego Parku Narodowego”, czyli żółw błotny. Oprócz tego warto zobaczyć tutejsze wrzosowiska, bory sosnowe i lasy grądowe.
Przejście całej ścieżki Perehod zajmuje około 1,5-2 godziny. Trasę tę mogą pokonywać rodziny z dziećmi, jednak należy pamiętać, że prowadzi ona groblami między stawami i nie ma na niej drewnianych podestów. Z kolei parking znajduje się w odległości około 1 km od drogi nr 819 w Pieszowoli.
Zobacz także galerię zdjęć: Nowy rezerwat przyrody w woj. lubelskim? Bajkowy Mięćmierz może być jego częścią
