święta 2024

W poszukiwaniu prawdziwego świętego. Ulicami Lublina przeszedł Orszak św. Mikołaja

2024-12-08 18:39

To jedyne takie wydarzenie w Polsce i na świecie! Ulicami Lublina przeszedł tłum osób w wyjątkowym Orszaku św. Mikołaja. Uczestnicy w większości mieli na głowach mitry, a nie czapki z pomponami. Wydarzenie ma na celu od komercjalizować wizerunek św. Mikołaja. – Współczesna popkultura no zrobiła z niego takiego pajaca – mówi ostro ksiądz Piotr Kawałko, proboszcz parafii św. Mikołaja w Lublinie.

Wyjątkowy orszak św. Mikołaja 2024 w Lublinie

Kolorowy pochód na czele ze św. Mikołajem w niedzielę (8.12) wyruszył z Rynku w stronę kościoła na wzgórzu Czwartek, przeszedł przez Bramę Krakowską, ulicami Królewską, Lubartowską, Czwartek, Szkolną i Słowikowskiego udał się na plac przy kościele, gdzie zaplanowano Jarmark Św. Mikołaja, występy, konkursy i zabawy.

Chętnych, aby wziąć udział w wydarzeniu, nie brakowało. Nic dziwnego – to jedyna taka inicjatywa na świecie!

- To jest dla nas bardzo budujące, że przychodzi tu tyle rodzin z dziećmi – mówiła Esce Lublin pani Małgorzata, uczestniczka pochodu.

Jednego z ojców maluchów, także zapytaliśmy, dlaczego zdecydował się wziąć udział w orszaku św. Mikołaja 2024 w Lublinie:

- To przede wszystkim fajna inicjatywa i dzieci mogą zobaczyć świętego Mikołaja. Naprawdę warto wziąć udział w czymś takim, a do tego pogoda naprawdę sprzyja – mówił pan Przemek.

Były jednak osoby, które przyszły na to wydarzenie w bardzo konkretnym postanowieniem.

- Jestem tutaj, żeby uświadomić ludziom, kto to był święty Mikołaj. To przede wszystkim nie była osoba z Północy, a rzeczywista z Południa i to biskup, których czynił dobro. Współczesny świat na potrzeby komercyjne stworzył innego świętego Mikołaja. Po to tu jestem, żeby dać świadectwo temu, że to był inny święty Mikołaj, taki prawdziwy – mówił Esce Lublin pan Stanisław.

Lublin. Orszak św. Mikołaja 2024

To już 11. edycja orszaku św. Mikołaja w Lublinie

Wydarzenie zostało zorganizowane już po raz jedenasty z inicjatywy proboszcza parafii św. Mikołaja w Lublinie.

- Gdy objąłem urząd w kościele na lubelskim Czwartku przyszła mi myśl, żeby pokazać prawdziwe życie tego świętego. Chciałem pokazać tę postać trochę szerzej, głębiej i przybliżyć jego charyzmaty, przesłania – mówi proboszcz Kawałko.

Jak się okazuje, nie jest to całkowicie nowa inicjatywa. Tego typu wydarzenia odbywały się przed drugą wojną światową w Krakowie, a ostatni taki orszak był w 1936 roku. W Lublinie taki pochód poświęcony pamięci tego świętego po raz pierwszy ruszył w 2013 roku.

Święty Mikołaj już nie jest taki sam

Nietrudno zauważyć, że na przestrzeni kilkudziesięciu lat wizerunek św. Mikołaja bardzo zmienił się w naszej świadomości.

- Współczesna popkultura no zrobiła z niego takiego pajaca, w związku z tym chciałem i chcę dalej od komercjalizować świętego, pokazać jego prawdziwe oblicze, że był to konkretny człowiek, żył w konkretnych czasach, był prawdziwym biskupem. Wiarą dzielił się z ludźmi, którymi spotkał na drodze – mówi ksiądz Piotr.

Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV w., był biskupem Miry, miasta w dzisiejszej Turcji. Najstarsze ślady jego kultu sięgają VI w. Według tradycji ofiarnie wspomagał potrzebujących, korzystając z rodzinnego majątku, przez co został symbolem bezinteresownej dobroci.

- Święty Mikołaj był wyproszonym i wymodlonym dzieckiem bardzo bogatej rodziny. Od początku był wychowywany w duchu niesamowitej wrażliwości na rzecz potrzebujących — wyjaśnia ksiądz proboszcz — Fenomen św. Mikołaja polega na tym, że on, który odziedziczył wielki majątek, nie pomnażał go, tylko poświęcił na rzeczy innych ludzi. Dla tych, którzy potrzebowali wsparcia – dodaje.

Obecny wizerunek – czerwony płaszcz i czapka – został spopularyzowany w 1930 roku przez koncern Coca-Cola, dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena. Na całym świecie upowszechnił się także zwyczaj obdarowywania dzieci upominkami, rzekomo przynoszonymi przez tę postać.

Jednak należy przede wszystkim pamiętać, że ten popularny święty to przede wszystkim patron handlarzy, żeglarzy, kupców, pasterzy, więźniów, a także pomyślnego zamążpójścia.

- My chcemy przybliżyć współczesnemu człowiekowi te charyzmaty, które nosił w sobie św. Mikołaj. Żeby nie tylko troszczyć się o siebie, ale żeby iść do ludzi i się dzielić – podsumowuje ksiądz proboszcz.

Zobacz także: Św. Mikołaj czekał na dzieci w galerii Olimp w Lublinie