- W Łukowie rusza pionierska inwestycja mieszkaniowa, mająca na celu zapewnienie przystępnych cenowo mieszkań na wynajem z opcją wykupu.
- Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Lubelskie wybuduje dwa bloki z 60 mieszkaniami, przeznaczonymi dla rodzin, których nie stać na zakup własnego lokum.
- Projekt o wartości 20 mln zł, wspierany przez samorządy i Bank Gospodarstwa Krajowego, ma być gotowy do 2027 roku.
- Dowiedz się, kto może skorzystać z "tanich mieszkań" i jakie są dalsze plany SIM Lubelskie w regionie!
SIM Lubelskie rusza z pierwszą inwestycją mieszkaniową w regionie
Na początku lipca br. w Łukowie podpisano i wmurowano akt erekcyjny pod inwestycję mieszkaniową, która będzie realizowana przez SIM Lubelskie. To spółka non-profit, która, jak czytamy na jej stronie, „nie jest nastawiona na zysk”, a jej działalność „polega na upowszechnianiu mieszkalnictwa społecznego”. Jej udziałowcami jest 17 samorządów z terenu Lubelszczyzny (Chełm, Hrubieszów, Izbica, Janów Lubelski, Krasnystaw, Kraśnik, Leśniowice, Łuków, Międzyrzec Podlaski, Niemce, Opole Lubelskie, Ryki, Siennica Różana, Szczebrzeszyn, Terespol, Tomaszów Lubelski i Włodawa) oraz Krajowy Zasób Nieruchomości. W ramach tej inicjatywy w Łukowie powstanie 60 pierwszych w woj. lubelskim mieszkań, które będą przeznaczone na wynajem, z możliwością wykupu, a czynsze w nich mają być niższe niż rynkowe.
Podczas oficjalnej konferencji prasowej związanej z rozpoczęciem inwestycji, która odbyła się we wtorek na placu budowy, obecni byli m.in. przedstawiciele gmin i spółki MAL-POL (wykonawcy inwestycji), wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch, senator Jacek Trela oraz wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko.
– Dzisiaj stoimy jako Polska przed ważnym wyborem - albo zainwestujemy miliardy w miasta małe i średnie przez najbliższe lata, albo za 10 lat inwestować będziemy te same miliardy to, żeby te miasta wyciągać z zapaści – podkreślił wiceminister.
„Tanie mieszkania” w Łukowie. Jak będą wyglądać, komu przysługują i ile wynosi czynsz?
Dwa nowe bloki wybudowane przez SIM będą znajdować się na działce u zbiegu ul. Wileńskiej i Zagrodowej w Łukowie. Budynki mają mieć sześć kondygnacji (i jedną podziemną), a w każdym z nich mieścić się będzie po 30 mieszkań na wynajem z możliwością wykupu w przyszłości:
- 14 z nich ma być lokalami jednopokojowymi z kuchnią o powierzchniach od 33,29 m2 do 43,23 m2,
- 24 to mieszkania dwupokojowe z kuchnią o powierzchniach 48,50 m2 – 49,67 m2,
- 22 to lokale trzypokojowe z kuchnią lub aneksem kuchennym i powierzchnią od 58,58 m2 do 66,24 m2.
Tzw. „tanie mieszkania”, które powstaną w Łukowie, przeznaczone są dla rodzin, które osiągają dochody niepozwalające im na samodzielne kupienie mieszkania (uzyskanie kredytu hipotecznego), ale wystarczające na to, by płacić czynsz. Pod koniec 2023 r. gmina przeprowadziła nabór chętnych na wynajem tych lokali. Zainteresowanie znacznie przeważało liczbę miejsc – do urzędników wpłynęło około 180 wniosków na 60 dostępnych mieszkań.
– Zaczynamy budowę, która pokazuje, czym naprawdę może być budownictwo społeczne. To jedno z najważniejszych narzędzi, jakim dysponujemy dziś, by walczyć z kryzysem mieszkaniowym. Wierzę, że taka inwestycja jak ta w Łukowie, to przyszłość – podkreślał we wtorek prezes spółki SIM Lubelskie Mariusz Wilk.
Inwestycja w Łukowie ma być gotowa do odbioru w trzecim kwartale 2027 r. Prace pochłoną około 20 mln zł, z czego połowa będzie finansowana z kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego. Druga połowa ma natomiast pochodzić z dotacji z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa i partycypacji samych mieszkańców.
„Partycypacja w kosztach budowy lokalu wynosi 15% wartości mieszkania i jest to wkład finansowy przyszłego najemcy w budowę mieszkania. W przypadku zakończenia najmu i opróżnienia lokalu, kwota partycypacji jest waloryzowana i zwracana najemcy” – czytamy na simlubelskie.pl.
Jak już wspomnieliśmy, opłaty czynszowe w mieszkaniach wybudowanych w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, będą niższe niż te wolnorynkowe. Dokładnych stawek nie znamy, ale zgodnie z ustawą o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych, „czynsz za 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego utworzonego z udziałem gminy albo związku międzygminnego nie może przekraczać, w skali roku, 4 proc. wartości odtworzeniowej lokalu (...)”.
SIM Lubelskie wybuduje mieszkania na wynajem w kolejnych miastach
Należy zaznaczyć, że 17 tworzących SIM Lubelskie samorządów z Lubelszczyzny przekazuje działki pod budowę kolejnych mieszkań tego typu na ich terenie. Poza Łukowem, spółka otrzymała już pozwolenia na budowę takich nieruchomości między innymi w: Międzyrzecu Podlaskim, Niemcach, Terespolu i Siennicy Różanej.
Spółka poinformowała już również, że w pierwszym kwartale 2026 r. planowane jest rozpoczęcie budowy dwóch czterokondygnacyjnych bloków z jedną kondygnacją podziemną w Rykach, a jej zakończenie ma mieć miejsce w czwartym kwartale 2027 roku.
Zobacz także galerię zdjęć: Kamienica Legend w Lublinie
