TVP

W Lublinie też była pikieta w obronie „wolnych mediów”. Walczyć o TVP przyszło 100 osób

2023-12-21 9:30

Ponad sto osób uczestniczyło w środę wieczorem w pikiecie przed siedzibą lubelskiego oddziału TVP, sprzeciwiając się zmianom w mediach publicznych oraz wyłączeniu sygnału TVP 3 Lublin. Do zebranych wyszła m.in. dziennikarka Radia Lublin Katarzyna Michalak, mówiąc, jak naprawdę wyglądała praca w przejętych przez PiS mediach. Została zakrzyczana.

Wśród ponad stu uczestników i uczestniczek demonstracji przed siedzibą lubelskiego oddziału TVP Lublin przy ul. Raabego byli m.in. lokalni politycy PiS, przewodniczący NSZZ Solidarność Marian Król oraz wicemarszałek województwa lubelskiego Michał Mulawa, który jest przewodniczącym Rady Programowej oddziału terenowego TVP3 w Lublinie.

– My jako Rada Programowa prześlemy wezwanie do jak najszybszego wznowienia i przywrócenia sygnału telewizji TVP 3 Lublin, włączenia strony internetowej. Jednoznacznie potępiamy te bezprawne metody ograniczania wolności mediów oraz wszelkie próby odbierania Polakom dostępu do informacji, bo tak to odczytujemy. To jest robione po to, żebyśmy nie wiedzieli, co się w Polsce dzieje – mówił podczas pikiety.

Do zebranych przemawiała również Katarzyna Michalak, dziennikarka Polskiego Radia Lublin.

Jest mi przykro z powodu tego, co się dzisiaj dzieje. Jako obywatelka, jako Polka i jako radiowiec z zamiłowania, chciałabym państwa prosić o pokój. Chciałabym państwa prosić o zrozumienie, że działy się złe rzeczy. Po ocenzurowaniu jednej z audycji musiałam w 2018 r. podać się do dymisji. Wielu moich kolegów leczy się psychiatrycznie z powodu prześladowań, mobbingu w różnych rozgłośniach – mówiła. Niedługo później jej wypowiedź przerwał wicemarszałek Mulawa, a zgromadzeni zaczęli skandować.

Uczestnicy i uczestniczki wykrzykiwali hasła: "wolne media", "precz z komuną". Mieli ze sobą biało-czerwone flagi oraz flagi Solidarności. W swoich wypowiedziach krytykowali wyłączenie nadawanie kanału TVP Info oraz kanałów ośrodków regionalnych TVP3. Pikieta zakończyła się po ok. 40 minutach odśpiewaniem hymnu Polski.

Przypomnijmy, Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. W związku z tym szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i rady nadzorcze. Minister powołał też nowe rady nadzorcze spółek, które powołały nowe zarządy tych spółek. Sygnał lokalnych stacji został wyłączony i zastąpiony programem TVP 2.

Awantura przed siedzibą TVP! Ludziom puściły nerwy "Ku**a, wy na nich plujecie"