Lublin jest 6. miastem w Polsce, w którym powstanie tego rodzaju placówka. Na razie władze Lublina podpisały list intencyjny w tej sprawie.
– Zarówno dzieci jak ich rodzice będą mogli liczyć na interdyscyplinarne wsparcie, ochronę ich praw i opiekę psychologiczną – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Jedną z organizacji, która aktywnie włączy się w cały proces jest Dajemy Dzieciom Silę.
Taka placówka zapełni lukę w lokalnym systemie wsparcia dzieci po traumie przemocy i ich opiekunów. Lublin dołączy do pięciu miast w Polsce, gdzie działają już takie centra, bazujące na modelu sprawdzonym w wielu krajach w Europie i na świecie – mówi dr Monika Sajkowska, Prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę i dodaje: – Placówka powstaje w doskonałym partnerstwie rozumiejących problem, zaangażowanych władz miasta i działającej w Lublinie, doświadczonej w pomocy dzieciom Fundacji Sempre a Frente. Bardzo się cieszę, że możemy wspierać tę ważną inicjatywę i w tym trudnym czasie działać na rzecz lepszej przyszłości i ochrony praw dzieci do życia bez przemocy.
Model działania Centrum Pomocy Dzieciom jest oparty na modelu Barnahus.
Kompleksowo wspiera nie tylko dzieci i młodzież pokrzywdzone przestępstwem, w tym przemocą, ale także ich niekrzywdzących rodziców czy opiekunów. Centrum pod jednym dachem zapewnia wsparcie ze strony psychologów, prawników, lekarzy, pracowników socjalnych i wielu innych specjalistów. W każdej takiej placówce znajduje się także pokój przyjaznych przesłuchań, stworzony zgodnie z obowiązującymi standardami – dodaje Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.
Centrum jest realizacją jednego z pierwszych założeń zawartych w planie działań programu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Realizowana opieka będzie bezpłatna.