- Ten kongres z roku na rok rozrasta się w tym kierunku, w którym chcemy, czyli samorządy, samorządy, jeszcze raz samorządy krajów Trójmorza. W oparciu o Via Carpatia mogą one współpracować gospodarczo, mogą wskazywać rządom w jakim kierunku należy inwestować, w jakim kierunku powinien iść rozwój tej dwunastki. Jak zawsze pamiętajmy, idea trójmorska to jest przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne, sztuczna inteligencja i rozwój infrastruktury wzdłuż Via Carpatii, a także forum młodych. Chcemy aby w tym roku zafunkcjonowała Kultura w samorządach krajów Trójmorza. To będzie taki duży panel kulturalny, gdzie będziemy rozmawiać o potrzebach kultury, o tym w jaki sposób kulturę tą lokalną animować na poziomie samorządów tej dwunastki, bo kultura jest ważnym elementem życia każdego kraju - dodaje marszałek Stawiarski.
- Sieć Uniwersytetów Trójmorza, której liderem jest Katolicki Uniwersytet Lubelski jest inicjatywą, która ma skupiać świat akademicki z państw tego regionu. W zeszłym roku zainaugurowaliśmy działalność jako wydarzenie towarzyszące samorządowego kongresu regionów państw Trójmorza. Zaprosiliśmy przedstawicieli uniwersytetów z 12 państw inicjatywy, począwszy od uniwersytetów z regionu Morza Bałtyckiego poprzez Morze Czarne i Morze Adriatyckie. W tym roku będziemy kontynuować tę naszą współpracę akademicką poprzez drugą z cyklu konferencję. Działania, które podejmujemy, to przede wszystkim wspólne próby o aplikacje do projektów zewnętrznych, do grantów i funduszy ze środków zagranicznych w różnych obszarach, ponieważ uniwersytety, które wchodzą w skład sieci są uniwersytetami zróżnicowanymi. Począwszy od uniwersytetów o charakterze katolickim, o charakterze klasycznym, bądź też o charakterze technicznym, łącznie z uczelniami, które mają w swoim portfolio wydziały i kierunki medyczne. Natomiast po tym roku funkcjonowania sieci Uniwersytetów Trójmorza zauważyliśmy, że głównym tematem zainteresowania jest sztuczna inteligencja - mówi profesor Beata Piskorska, prorektor KUL ds. Studentów, Doktorantów i Rozwoju.
Do tej pory w trakcie trzech edycji Kongresu w latach 2021-2023 w wydarzeniu wzięło udział ok. 3300 reprezentantów administracji, samorządów, przedstawicieli rządów i biznesu. Uczestniczyło w nim 39 oficjalnych delegacji zagranicznych z kilkunastu krajów świata na czele z ministrami i gubernatorami regionów. Tematami które są poruszane w trakcie każdej edycji są projekty inwestycyjne Trójmorza. W zeszłym roku podpisano m.in. porozumienia: o utworzeniu Sieci Regionów Trójmorza, czy Sieci Uniwersytetów Trójmorza. W inicjatywę wpisuje się także powstająca trasa północ-południe "Via Carpathia", która ma połączyć państwa nadbałtyckie z południem Europy.
IV edycja odbędzie się w Lublinie w dniach 12-13 czerwca 2024 roku w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ulicy Grottgera 2. Wśród poruszanych tematów i wydarzeń będą m.in.:
- panel o sztucznej inteligencji i bezpieczeństwie w regionie
- Sieć Uniwersytetów Trójmorza
- Debata Regionów – Sieć Regionów Trójmorza
- gala wręczenia nagród i koncert
- Wschodni Kongres Młodych Liderów
Samorządowemu Kongresowi Trójmorza towarzyszy również Forum Gospodarcze. Jego celem jest stworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości oraz rozwijanie współpracy międzynarodowej. W ramach Forum zaplanowane są m.in.:
- konferencja Kobiece Lubelskie,
- seminaria: cyfrowe społeczeństwo, żywność wysokiej jakości, zielona gospodarka, procesy logistyczne
- stoiska wystawiennicze
- spotkania B2B
- strefa dla Start-upów
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Lubelskie pałace na starych zdjęciach. Rozpoznajecie te miejsca? [GALERIA]