- Ta edycja będzie się odbywać na UMCS-ie, bo współpracujemy właśnie z tą uczelnią - dodaje Katarzyna Kowalska. - Przewidujemy, że będzie około 150 delegatów, żeby uczniowie z naszej szkoły i z całej Polski, ale również osoby z zagranicy mogły w tym uczestniczyć i jak najbardziej poszerzać swoje, powiedzmy, takie MUNowe CV. Tak naprawdę uczymy się przez zabawę, bo można brać to bardzo poważnie, natomiast tutaj głównie chodzi o to, żeby nauczyć się pewnych umiejętności, współpracy z ludźmi, czy też negocjacji, która w obecnym świecie jest bardzo ważna.
Samą ideą MUN, czyli Model United Nations, jest najzwyczajniejsza w świecie symulacja obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych - mówi Wojciech Pilipiec, LubMUN Secretary General, jeden z organizatorów. - Daje ona wiele możliwości młodym ludziom. Przede wszystkim obrady odbywają się w języku angielskim, więc daje to możliwość rozwijania publicznego przemawiania po angielsku. Samo debatowanie wymaga wielu umiejętności, np. współpracy, trzeba umieć przewodzić zespołem, bo jednak celem samych obrad jest doprowadzenie do napisania rezolucji, czyli rozwiązania jakiegoś problemu, który w danym komitecie się omawia.
Wśród tegorocznych komitetów, pojawią się między innymi takie tematy jak: kryzys konstytucyjny w Bośni i Hercegowinie, surogacja i to czy jest moralna, starzenie się społeczeństwa. LubMUN będzie się odbywać między 31 maja, a 2 czerwca. W wydarzeniu mogą wziąć udział uczniowie szkół średnich, link do rejestracji znajdziecie tutaj.
Zobacz także naszą galerię zdjęć: Lubelskie Motocyklove Powitanie Sezonu. Motocykliści tłumnie zebrali się przed Areną Lublin