wydarzenia

W Lublinie modlił się tłum ludzi. Tak wyglądała jubileuszowa Droga Krzyżowa na Majdanku 2025 [GALERIA]

2025-04-11 21:09

W piątkowy wieczór, 11 kwietnia 2025 roku teren dawnego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku znów wypełnił się modlitwą, ciszą i refleksją. Deszcz, śnieg i zimno nie odstraszyły uczestników. Setki młodych ludzi przeszły śladami ofiar niemieckiego obozu zagłady, by rozważać sens cierpienia, miłości i nadziei.

Spis treści

  1. Droga Krzyżowa na Majdanku 2025 w Lublinie
  2. „Pielgrzymi Nadziei” na Majdanku
  3. Droga Krzyżowa w Lublinie już po raz 25.

Droga Krzyżowa na Majdanku 2025 w Lublinie

Pomimo wyjątkowo nieprzyjaznej aury – porannego śniegu, zimnego deszczu i przeszywającego chłodu – setki osób, głównie młodzież z archidiecezji lubelskiej, uczestniczyły w jubileuszowej, 25. Drodze Krzyżowej na Majdanku w Lublinie. To wydarzenie od lat przyciąga tych, którzy pragną łączyć pamięć historyczną z duchowym przeżyciem.

Pod przewodnim hasłem „Krzyż drogą Nadziei” uczestnicy przemierzali ścieżki, którymi niegdyś kroczyli więźniowie obozu. Tym razem jednak droga ta nabrała szczególnego wymiaru – była nie tylko wspomnieniem ofiar, ale także głęboką refleksją nad znaczeniem nadziei w najciemniejszych momentach ludzkiego życia.

Lublin. Pobicie strażnika miejskiego na skrzyżowaniu

„Pielgrzymi Nadziei” na Majdanku

Tegoroczna edycja Drogi Krzyżowej wpisała się także w obchody Roku Jubileuszowego, którego motywem przewodnim są słowa „Pielgrzymi Nadziei”. To właśnie pielgrzymom nadziei – tym z przeszłości, jak i tym współczesnym – poświęcone były rozważania przy poszczególnych stacjach.

Nie zabrakło także odniesień do codzienności młodych ludzi XXI wieku – ich niepokoju, zagubienia, ale też pragnienia sensu, miłości i pokoju. Droga Krzyżowa na Majdanku, jak co roku, była nie tylko pamiątką tragicznych wydarzeń, ale też próbą odczytania ich znaczenia „tu i teraz”.

Lublin Radio ESKA Google News

Droga Krzyżowa w Lublinie już po raz 25.

Wyjątkowym momentem tegorocznej uroczystości było poświęcenie i przekazanie młodzieży przez arcybiskupa Stanisława Budzika wiernej kopii krzyża, który w latach 1983–1984 znajdował się przy konfesji św. Piotra w Rzymie podczas Roku Jubileuszowego Odkupienia. Ten prosty, drewniany krzyż, przy którym modliły się tysiące pielgrzymów, stał się symbolem duchowej ciągłości i wspólnoty pokoleń.

– Krzyż jest nauką miłości, a równocześnie wołaniem o miłość – mówił metropolita lubelski. – Przypomina, że nie ma miłości bez ofiary, bez poświęcenia, bez zapomnienia o sobie. Taką miłość niósł Chrystus, taką miłość chcemy dziś głosić i nieść światu.

W swoim przemówieniu biskup przypomniał ostatnie chwile św. Jana Pawła II. Gdy umierał, doniesiono mu, że na placu św. Piotra zebrało się wielu młodych ludzi. Wówczas papież powiedział:

- Szukaliśmy was, a wy przyszliście do mnie. – Myślę, że przez ten krzyż Chrystus i papież chcą wam dzisiaj podziękować – mówił biskup Budzik, wyrażając wdzięczność za obecność młodych pomimo trudnych warunków pogodowych.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku w piątek przed Niedzielą Palmową stało się już tradycją. W tym roku organizowane będzie już po raz 25. Gromadzi zwykle tysiące ludzi, w ubiegłym roku było ponad 8 tysięcy osób.

Zobacz także: Archikatedra lubelska na starych zdjęciach