GALERIA

W Kościele Akademickim KUL złożono relikwie bł. kardynała Wyszyńskiego. Zobacz zdjęcia

2024-01-27 14:18

W sobotni poranek podczas mszy świętej do Kościoła Akademickiego KUL wprowadzone zostały relikwie błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zawierają one fragment jego włosów. Zobacz zdjęcia.

Wprowadzenie relikwii bł. kard. Wyszyńskiego do Kościoła Akademickiego KUL

W czasie homilii rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślał związki Prymasa Tysiąclecia z lubelską uczelnią. Przypomniał, że był m.in. studentem KUL, wykładowcą, a w latach 1946-1948 biskupem lubelskim. Nawiązał również do pomnika na dziedzińcu głównego gmachu KUL, który ukazuje Prymasa oddającego hołd Janowi Pawłowi II.

„Jak na uniwersyteckim dziedzińcu złączono w tyleż historycznym, co serdecznym geście Prymasa Tysiąclecia i papieża z rodu Słowian, tak w tej świątyni, w jej lewej nawie pozostaną dla większej chwały Bożej wystawione - ku publicznej czci wiernych - relikwie tych dwóch wielkich naszych braci Polaków” – mówił rektor.

Ostatnie dzieło malarza Eliasza Dyrowa. 3-metrowy obraz kardynała Stefana Wyszyńskiego

Sobotniemu nabożeństwu przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Adam Bab. Do Kościoła Akademickiego trafiły relikwie zawierające fragment włosów błogosławionego, uzyskane z Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Relikwiarz z marmuru i drewna został wykonany przez lubelskiego artystę rzeźbiarza Rafała Namiotę. Warto dodać, że w Kościele Akademickim KUL w Lublinie od ponad 10 lat znajdują się również relikwie św. Jana Pawła II.

Kim był ks. Stefan Wyszyński?

Ks. Stefan Wyszyński w latach 1925-1929 studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego, a także Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych KUL. Studia zakończył doktoratem na podstawie pracy „Prawa rodziny, Kościoła i państwa do szkoły”. W latach 1946-1948 jako biskup lubelski pełnił funkcję Wielkiego Kanclerza KUL.

Przyczynił się do powstania Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej oraz reaktywowania Instytutu Wyższej Kultury Religijnej, gdzie prowadził wykłady z katolickiej nauki społecznej. Z jego inicjatywy Episkopat Polski powierzył KUL zadanie opracowania „Encyklopedii Katolickiej”. W 1949 r. został wyróżniony tytułem doktora honoris causa. Jako prymas przewodniczył Komisji Episkopatu ds. KUL. Wielokrotnie gościł na uniwersytecie, m.in. podczas inauguracji roku akademickiego czy wykładów duszpasterskich dla duchowieństwa.

Zobacz zdjęcia: