„W koronach drzew!” Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

i

Autor: Urząd Miasta Lublin

LUBLIN

„W koronach drzew!”. Rusza VIII edycja Zielonego Budżetu w Lublinie

2025-01-17 15:40

Od dziś (17 stycznia) do 9 lutego można składać projekty w ramach VIII edycji Zielonego Budżetu w Lublinie. Motywem przewodnim tegorocznej kampanii jest hasło „W koronach drzew!”.

Zielony Budżet 2025. Ruszył nabór wniosków

– Zielony Budżet to doskonały przykład współpracy naszego miasta z mieszkankami i mieszkańcami. Dzięki temu wspólnemu zaangażowaniu powstają wyjątkowe miejsca, które nie tylko upiększają przestrzeń, ale realnie wpływają na jakość życia. W rozpoczynającej się edycji Zielonego Budżetu chcemy zwrócić szczególną uwagę na drzewa i ich ogromne znaczenie w miejskim ekosystemie – mówi Tomasz Fulara, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

W tegorocznej edycji Zielonego Budżetu miasto chce zwrócić uwagę na rolę drzew w Lublinie. Drzewostan, który mieszkańcy będą chcieli zgłosić musi znajdować się na terenach należących do gminy Lublin.

– Choć wiele lubelskich drzew wyróżnia się dobrym zdrowiem i kondycją, niektóre z nich wymagają naszej szczególnej troski. To właśnie takim okazom chcemy pomóc, by przedłużyć ich żywotność i poprawić wygląd – przyznaje Katarzyna Antoń, Miejski Architekt Zieleni, Zastępczyni Dyrektora Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Wnioski można składać do 9 lutego w formie online za pośrednictwem portalu www.decyduje.lublin.eu.

Co powinien zawierać?

  • wskazanie miejsca występowania drzew – w formie opisowej (numer działki, nazwa ulicy, nazwa instytucji, adres itp.) oraz w formie graficznej – oznaczenie na mapie dostępnej w portalu przy wypełnianiu wniosku, określenie liczby drzew (w sztukach), krótkie uzasadnienie – dlaczego dane drzewo lub grupa drzew zostały wybrane
  • Dodatkowo można opisać zaobserwowany problem, np.: duży posusz, obłamane gałęzie, zagrażające złamaniem konary, gałęzie utrudniające widoczność czy swobodną komunikację, pęknięcia itp.,albo zaproponować rodzaj interwencji: cięcia pielęgnacyjne, wiązania, zabiegi mikoryzowe, zabezpieczanie przed szkodnikami itp.
  • W celu łatwiejszego odnalezienia obiektu w terenie, wskazane jest dodanie zdjęcia drzewa lub grupy drzew

Zielony Budżet 2024. Jakie projekty udało się zrealizować?

Choć ruszył nabór wniosków do tegorocznego Zielonego Budżetu, to miasto kończy realizację projektów z ubiegłorocznej kampanii.

- Pod uwagę brane były dzikie miejskie zakątki oraz tereny będące też stanowiskiem dla różnych gatunków roślin lub zwierząt. Zgodnie z założeniami tej edycji ingerencja w tereny była niewielka, aby pozostawić je w formie jak najbardziej naturalnej – informuje urząd miasta w Lublinie.

Co udało się zrealizować?

  • Rewaloryzacja i zwiększenie bioróżnorodności ostoi biologicznej w obrębie Parku Centralnego na Felinie
  • Utworzenie naturalistycznego Parku Helenów na Sławinku
  • „Zielony Tunel” na ścieżce rowerowej wzdłuż Bystrzycy
  • Zagajnik przy ul. Jakubowickiej
  • Naturalna rzeka – fragment Doliny Czechówki od ulicy Głównej do al. Solidarności
  • Dzikość Miasta. Naturalny, dziki zakątek, miejska kotlina – od strony Nadbystrzyckiej
  • Park Bluszczowa i Natura
  • Dziką ścieżką do Węglinka
  • Realizacja koncepcji naturalistycznego zagospodarowania Wąwozu Pokolenia przy ul. Zana i ul. Nowomiejskiej
  • Dwa wnioski Mapa – przewodnik po Uroczyskach miejskich w Lublinie oraz Pniaki, kłody, próchnowiska – drugie życie drewna zostały połączone. Aktualnie trwa jeszcze praca nad mapą i przewodnikiem po uroczyskach miasta, które ukażą ich wartość przyrodniczą i historyczną.
  • Ponadto w wybranych lokalizacjach zamontowano 60 budek dla ptaków, 7 karmników i 5 hoteli dla owadów. Wraz z nadejściem wiosny w terenie pojawią się także tablice edukacyjne.
Dworzec Lublin świętował pierwsze urodziny
W którym powiecie leży ta miejscowość? Geograficzny quiz o Lubelszczyźnie!
Pytanie 1 z 10
Milejów leży w powiecie: