Lublin od tygodnia jest już w iście świątecznym klimacie. W mieście pojawiła się 13-metrowa choinka oraz bożonarodzeniowe instalacje. Wyjątkowa ozdoba zawisła także w Bramie Krakowskiej. Przechodząc przez ten zabytek podnieście głowę do góry! Wtedy zobaczycie podłaźniczkę, czyli instalację artystyczną, przypominającą ozdoby świąteczne, które dawniej wieszano w chatach tuż pod sufitem i koniecznie nad stołem wigilijnym.
Podłaźniczka - co to jest?
Podłaźniczki wieszano nad wigilijnym stołem. Ozdoba ta była dawniej bardzo popularna (podobnie jak obecnie choinki). Podłaźniczki przybierały niegdyś różne formy. U jednych były to po prostu ścięte i rozwidlone czubki iglastych drzewek (najczęściej sosny lub świerka), a u innych gałązki jodłowe tworzące wieniec razem ze słomianą tarczą lub tylko splecione zielone gałązki. Wierzono, że będzie przynosić pomyślność i zdrowie rodzinie, w której domu zawisła.
Podłaźniczka w Bramie Krakowskiej w Lublinie
Za instalację podłaźniczki w Bramie Krakowskiej odpowiadają Warsztaty Kultury w Lublinie. Ozdoba została wykonana przez Małgorzatę i Tomasza Krajewskich wraz z Larysą Neshchadym. Wielki iglasty wieniec zdobią słomiane ozdoby, które stworzyły: Wiesława Kucharzyk oraz Helena i Elżbieta Kołodziej oraz dzieci biorące udział w jednym z grudniowych warsztatów. Oprócz tego na podłaźniczce znajdują się także jabłka oraz imitacja świata z opłatka.
Podłaźniczka będzie zdobić środek Bramy Krakowskiej w Lublinie do 8 stycznia. Zobaczcie zdjęcia!
Polecany artykuł: