Spis treści
- Malowniczy kamieniołom w woj. lubelskim. Rozpościera się stąd widok na Małopolski Przełom Wisły
- Co warto zobaczyć w gminie Józefów nad Wisłą?
Malowniczy kamieniołom w woj. lubelskim. Rozpościera się stąd widok na Małopolski Przełom Wisły
To miejsce bywa określane „najpiękniejszym miejscem do oświadczyn” w powiecie opolskim, a miano to zyskało ze względu na swoje urokliwe otoczenie. Mowa o kamieniołomie w Kaliszanach-Kolonii, który leży w granicach Wrzelowieckiego Parku Krajobrazowego w gminie Józefów nad Wisłą na Lubelszczyźnie. To z tego punktu widokowego rozpościera się malownicza panorama Małopolskiego Przełomu Wisły, który szczególnie zachwyca podczas zachodów słońca. Ponadto, przy sprzyjających warunkach można stąd dostrzec Góry Świętokrzyskie! Aby dotrzeć tu z Lublina, należy przejechać około 70 km.
Nieczynny obecnie kamieniołom wapieni w Kaliszanach-Kolonii był dawniej jednym z największych tego typu obiektów w tej części Lubelszczyzny. Dziś liczy on około jednego kilometra długości, a jego ściany są wysokie na ponad 40 metrów.
„(...) jego odsłonięcie geologiczne prezentuje coraz młodsze skały kończące erę mezozoiczną (czyli tzw. erę dinozaurów sprzed co najmniej 66 mln lat – przyp. red.)” – czytamy na stronie internetowej Krainy Lessowych Wąwozów.
Dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt występowania na tym obszarze wielu rzadkich gatunków roślin. Rośnie tam m.in.: len złocisty czy miłek wiosenny. Na tym terenie nie brakuje też śladów po bezkręgowcach takich jak małże, jeżowce, ślimaki czy głowonogi.
Co warto zobaczyć w gminie Józefów nad Wisłą?
Kamieniołom w Kaliszanach-Kolonii leży na terenie gminy Józefów nad Wisłą. Przyjeżdżając w te okolice, poza panoramą „królowej polskich rzek” rozciągającą się z tego punktu widokowego, warto odwiedzić również między innymi:
- barokowy kościół pw. Bożego Ciała w Józefowie nad Wisłą,
- zespół pałacowo-parkowy w Józefowie nad Wisłą,
- kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych w Rybitwach.
Zobacz także galerię zdjęć: W tym mieście w woj. lubelskim leży „Dolina 10. Stawów”
