Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony został w 1999 roku. Ma on przypominać o różnorodności językowej, a także o tym, że troska o język ojczysty to również dbałość o naszą historię i tożsamość.
- W Bangladeszu 21 lutego 1952 roku pięciu studentów zginęło walcząc o urzędowy status własnego języka i żeby upamiętnić te wydarzenia UNESCO wprowadziło święto dotyczące języka ojczystego. - mówi dr hab. Małgorzata Rzeszutko z Instytutu Filologii Polskiej UMCS - Jest to ważny dzień żeby podkreślić różnorodność językową, żeby podkreślić, że język to my, nasze życie, dziedzictwo kulturowe.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony jest 21 lutego, natomiast na UMCS odbędzie się 28 lutego.
- Będziemy mogli wtedy posłuchać wykładu świetnego językoznawcy prof. Artura Rejtera z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - mówi prof. Robert Litwiński, dziekan Wydziału Humanistycznego UMCS - Gwarantuję, że to będzie uczta dla słuchaczy. Poza tym połączymy ten dzień ojczysty z czytaniem twórczości Olgi Tokarczuk.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej odbędzie się 28 lutego w Dużej Auli Wydziału Humanistycznego. Start o godzinie 10:00.