UMCS

i

Autor: Urząd Miasta Lublin, Materiały prasowe

UMCS i lubelski ratusz zacieśniają współpracę

2022-02-04 13:56

UMCS i lubelski ratusz podpisali porozumienie o współpracy w realizacji projektów naukowych, rozwojowych i edukacyjnych. Pozwoli to na rozwój miejskich danych przestrzennych w ramach Systemu Informacji Przestrzennej Lublina.

Dane będą udostępniane studentom, którzy dzięki temu będą mogli realizować projekty badawcze.

– Współpraca uczelni wyższych z Miastem i jego mieszkańcami stanowi dzisiaj jedną z podstaw rozwoju miast akademickich, jakim jest Lublin, a także misję współczesnych uniwersytetów. Jest to jeden z bardzo ważnych elementów realizacji zapisów nowo opracowanej Strategii Rozwoju Lublina 2030. W Lublinie kontynuujemy proces budowania relacji na linii miasto – uczelnie – biznes – mieszkańcy. Miasto Lublin, posiadając tak duży potencjał zarówno jeśli chodzi o zasoby, jak i aktualne możliwości techniczne w udostępnieniu wszelkich danych przestrzennych, chce rozwijać ten obszar przy współpracy ze środowiskiem naukowym. Mieszkańcy powszechnie korzystają z naszych portali mapowych, a możliwość prezentacji efektów pracy na geoportalach miejskich na pewno będzie służyć popularyzacji tematyki i znacząco zwiększy możliwość dotarcia do interesujących danych dla mieszkańców – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Już teraz widoczne są pierwsze efekty dotychczasowej współpracy na jednym z nowych geoportali miejskich. W ramach portalu Porównywarka są już dostępne dwie warstwy opracowane przez dr. Jakuba Kunę, pracownika Katedry Geomatyki i Kartografii UMCS. To mapa ewidencyjna Lublina z 1928 roku oraz zdjęcia lotnicze z 1944 przetworzone do ortofotomapy.

- W planach jest m.in. opracowanie kolejnych warstw, w tym zdjęć lotniczych z lat 50. 70. i 80. oraz map z archiwum Wydziału Geodezji. Studenci będą pracować na danych będących w zainteresowaniu Miasta, zaś Urząd umożliwi studentom praktyki i staże w wydziałach Geodezji oraz Informatyki i Telekomunikacji - podkreśla Aneta Adamska, rzeczniczka prasowa UMCS.

Współpraca będzie korzystna dla obu stron, podkręslają zaróno urzędnicy ratusza, jak i naukowcy.

– Dla Instytutu z kolei szczególnie cenne jest przełożenie kompetencji badawczych naszych pracowników na skuteczne wsparcie administracji Lublina w oferowaniu nowoczesnych usług na rzecz obywateli, w szczególności w zakresie rozwijania i uatrakcyjniania Systemu Informacji Przestrzennej Lublina. Podpisane porozumienie stwarza także znakomitą okazję do podnoszenia umiejętności oraz zdobywania doświadczenia przez naszych studentów. Mam nadzieję, że efektami tego będą fascynujące projekty badawcze realizowane w formie prac dyplomowych. Wierzę, że ich wyniki będą nie tylko ciekawe dla ich autorów, naszych studentów, ale także dla Lublina i jego mieszkańców. Dobrze pamiętamy, iż misją naszej uczelni, w tym także naszego Instytutu, jest przyczynianie się do rozwoju naszego miasta. Liczę, że kolejne inicjatywy tego rodzaju pojawią się już wkrótce i dziękuję Miastu za zaufanie i chęć współpracy – mówi dr hab. Michał Łuszczuk, prof. UMCS, Zastępca Dyrektora Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

– W ramach porozumienia planujemy przede wszystkim udostępnienie naszej infrastruktury w celu utworzenia repozytorium danych przestrzennych. Mamy bogate zasoby wszelkiego rodzaju archiwalnych map, które studenci w ramach zajęć akademickich oraz koła naukowego GeoIT będą skanować, poddawać analizie i obróbce. Efekt ich pracy będzie następnie przechowywany w miejskim repozytorium danych przestrzennych oraz udostępniany na portalach miejskich – dodaje Albert Wójcik, Dyrektor Wydziału Geodezji w Urzędzie Miasta Lublin.

System Informacji Przestrzennej Lublina gromadzi dane geodezyjne, geograficzne, planistyczne i wszystkie inne, które mają swoje odniesienie w przestrzeni miasta. System składa się obecnie z czterech modułów. Oprócz Porównywarki zawiera też Mapy 2D, E-usługi i Mapy 3D.